OZZL do ministra zdrowia ws. bezpiecznych warunków leczenia

"Pół roku temu zwrócił się Pan do lekarzy z listem otwartym, w którym podkreślał Pan znaczenie etyki w pracy każdego lekarza i jego osobistą odpowiedzialność za decyzje dotyczące chorych, niezależnie od uwarunkowań systemowych" - napisał Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL w liście do Bartosza Arłukowicza.

"Część lekarzy wzięła sobie do serca Pana uwagi i postanowiła zachowywać się tak, jakby tych zewnętrznych ograniczeń nie było. A jeśli by doszło do konfliktu między bezpieczeństwem chorego, a interesem szpitala (lub NFZ) postanowili wybierać dobro chorego" -  przypomina ministrowi zdrowia przewodniczący OZZL.

Dodaje, że tak postąpili kilka miesięcy temu lekarze z Nowego Targu. Gdy nie udało im się przekonać dyrektora placówki do rezygnacji z oszczędności, które - ich zdaniem - stwarzały niebezpieczeństwo dla pacjentów, zwolnili się grupowo z pracy.

Podobnie zachowali się lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Oni również, po wyczerpaniu innych sposobów zwrócenia uwagi dyrekcji i organu założycielskiego szpitala na zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów spowodowane brakiem sprzętu  i aparatury medycznej (lub ich awariami), postanowili grupowo zwolnić się z pracy.

"Jak Pan postąpi w tej sytuacji, Panie Ministrze? Czy stanie Pan po stronie dyrekcji szpitala i władz samorządowych, którzy walczą z lekarzami upominającymi się o bezpieczne warunki leczenia? Czy poprze Pan swoich kolegów lekarzy, którzy Panu uwierzyli, że sprawa bezpieczeństwa chorych jest najważniejsza i nie można się ciągle tłumaczyć systemowymi ograniczeniami?" - pyta w liście Krzysztof Bukiel.

Więcej: http://www.ozzl.org.pl/ Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH