OZZL: chcemy wziąć udział w pracach nad wyceną świadczeń pediatrycznych

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wydał oświadczenie w sprawie wyceny procedur pediatrycznych przez NFZ w związku z doniesieniami prasowymi, iż prezes NFZ, Agnieszka Pachciarz poinformowała, że "NFZ przeprowadza już ostatni etap prac nad wyceną procedur pediatrycznych".

OZZL zwraca uwagę, że informacja dotycząca wyceny procedur medycznych, finansowanych przez NFZ czyli ze środków publicznych jest informacją publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej.

Dlatego NFZ zdaniem zarządu OZZL powinien - na wniosek zainteresowanych podmiotów - przekazać odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. metodologii wyceny procedur pediatryczych, elementów kosztów, które zostały wzięte pod uwagę oraz sposobu w jaki została wyceniona praca lekarza będąca elementem procedur pediatrycznych

Według OZZL odpowiedzi na wszystkie pytania powinny być jawne i podane do publicznej wiadomości, aby "obywatele sami mogli osądzić czy NFZ wydaje ich pieniądze w sposób racjonalny, czy przy wycenie świadczeń Fundusz uwzględnia wszystkie konieczne elementy kosztów i jak wyceniona jest praca lekarzy".

OZZL zwrócił się do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz z prośbą o przesłanie odpowiedzi na powyższe pytania. Jednocześnie OZZL zgłosił wniosek, aby w pracach nad wyceną procedur pediatrycznych - w części dotyczącej wyceny pracy lekarzy - wzięli udział przedstawiciele OZZL jako jedynego związku zawodowego w Polsce, uznanego sądownie za reprezentatywny dla zawodu lekarza.

ZK OZZL zwrócił się również do prof.  Alicji Chybickiej, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz prof. Anny Dobrzańskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii z wnioskiem o współpracę z OZZL w części dotyczącej wyceny pracy lekarza w ramach wyceny procedur pediatrycznych przez NFZ. Obie panie profesor zostały bowiem zaproszone przez prezes NFZ do udziału w pracach nad wyceną procedur pediatrycznych przez Fundusz.

Czytaj też. Prace nad wyceną procedur pediatrycznych

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH