Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) wystąpił z wnioskiem do prokuratury o sprawdzenie czy prezes NFZ dopełnił obowiązku właściwego zwiększenia wyceny świadczeń szpitalnych na 2009 r. - poinformował związek.

- W 2009 r. NFZ obniżył finansowanie, co oznacza, że złamał prawo - mówił podczas konferencji prasowej Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. Dodał, że prezes NFZ „wprowadza w błąd opinię publiczną” mówiąc, że finansowanie będzie większe. Zgodnie z dokumentami NFZ, wycena ta powinna wzrosnąć co najmniej o 13 proc., do kwoty 54,24 zł, a tymczasem wzrosła o 6,5 proc. - do 51 zł.

- NFZ przeznaczył tą samą kwotę na świadczenia co w ubiegłym roku, ale za większą ilość wykonanych świadczeń - tłumaczy Krzysztof Bukiel.

Związek złożył też wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec NFZ, a także wniosek o przeprowadzenie przez NIK kontroli w Funduszu.

- Chcemy, żeby NIK skontrolowała metodologię wyceny świadczeń z uwzględnieniem udziału kosztów pracy personelu medycznego. Naszym zdaniem Fundusz dowolnie wycenia, nie ma tu jakichkolwiek wytycznych czy standardów. NFZ nie zachowywałby się tak gdyby nie był monopolistą - stwierdził przewodniczący OZZL.

Związek poinformował też, że w Polsce wzrósł do 23 proc. udział środków wydawanych na prywatną opiekę zdrowotną przez obywateli, co daje nam pozycję lidera w Europie.

Śląski region Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) protestuje od pierwszych dni stycznia przeciwko zmniejszeniu w tym roku finansowania szpitalnych świadczeń medycznych. W ok. 80 szpitalach, gdzie związek ma swoje organizacje, jego członkowie wieszają plakaty.

„Płacę na zdrowie więcej o 10 proc. Dostaję o 10 proc. mniej. Oddajcie mi moje pieniądze" - brzmią hasła rozwieszane przez związkowców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH