OZZL: Fundusz potwierdza słuszność naszych postulatów płacowych

Stanowisko NFZ rozstrzyga spór w sprawie płac lekarzy - przekonuje OZZL. Zdaniem związku płatnik przyznał, że lekarze powinni zarabiać średnio 9,5 tys zł. Tymczasem Fundusz stwierdza, że nigdy nie zajmował się lekarskimi płacami.

Jak podkreśla OZZL dyskusja między lekarzami, a rządzącymi na temat: zarobków lekarzy trwa od lat. Do tej pory nie udało się ustalić odpowiedzi na to pytanie, ale rozstrzygnięcie w końcu nastąpiło – za sprawą NFZ.

Jak podkreśla w liście otwartym w charakterystycznym dla siebie polemicznym stylu Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL, zamiast rządu NFZ zdecydował się na określenie wartości płac lekarzy. 

– ZK OZZL otrzymał właśnie odpowiedź z Narodowego Funduszu Zdrowia na pytanie o metodologię wyceny dializoterapii, dokonanej przez NFZ. Z odpowiedzi tej wynika, że przyjęta przez Fundusz przeciętna miesięczna płaca zasadnicza lekarza nefrologa lub lekarza w trakcie specjalizacji z nefrologii, wynosi 9500 złotych. Jest to wartość zbliżona do postulowanej przez środowisko lekarskie wysokości 3 „średnich krajowych" – informuje przewodniczący.

W ocenie OZZL powyższa informacja udowadnia, że aktualne przeciętne wynagrodzenie lekarza w publicznej służbie zdrowia (wg MZ przeciętna płaca zasadnicza specjalisty, to ok. 3900 złotych) jest dużo niższe niż powinno być według oceny NFZ.

To zaś daje specjalistom istotny argument do ręki w negocjacjach stawek płac z pracodawcami.

„Skoro NFZ przyjął, że płaca zasadnicza nefrologa powinna wynosić 9500 zł, to trudno przypuszczać, aby płaca innych specjalistów miała istotnie się różnić. Zatem albo dyrektorzy szpitali źle gospodarują otrzymanymi z Funduszu środkami, albo NFZ musi podwyższyć stawki za inne (niż dializoterapia) świadczenia" – podkreśla w liście Bukiel.

Takie postawienie sprawy, zdaniem rzecznika NFZ Andrzeja Troszyńskiego, to grube nieporozumienie.

– Fundusz nigdy nie zajmował się wyceną płac lekarzy, a jedynie wyceną świadczeń medycznych. Tezy stawiane przez OZZL, to nadinterpretacja stanowiska NFZ. Trzeba to wyjaśnić – podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl rzecznik Funduszu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH