W Łodzi obradował dziś zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Władze związku podjęły decyzję o prowadzeniu w całym kraju protestu lekarzy przeciwko zbyt niskiej wycenie szpitalnych świadczeń medycznych.

Bukiel zapowiada akcję protestacyjną o charakterze głównie informacyjnym. W jej ramach mają być przygotowane ulotki i plakaty informujące pacjentów o aktualnej sytuacji. Szpitale będą oflagowane. Lekarze zamierzają też przygotować pisma do polityków i ich klubów parlamentarnych oraz samorządowców, by zapoznali się z sytuacją i naciskali na stworzenie racjonalnej metodologii wyceny świadczeń.

– Akcja ma uświadomić wszystkim, że sytuacja finansowa i materialna szpitali zależy przede wszystkim od wyceny świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który robi to w sposób dowolny – powiedział Bukiel. – Nikt nie potrafi uzasadnić dlaczego jedna operacja kosztuje 1 tys. zł, inna 2 tys. zł, a jakaś porada 150 zł. Nie ma żadnej metodologii wyceny świadczeń.

Podkreślił ponadto, że NFZ powinien poinformować, ile w danej operacji warta jest godzina pracy lekarza, pielęgniarek i instrumentariuszek oraz jakie są koszty amortyzacji sprzętu. Twierdzi, że po podliczeniu wszystkich składowych wyjdzie dopiero konkretna cena za dany zabieg. Tego się jednak nie robi. Dzisiaj wyceny tworzy się z głowy. Wszyscy boją się wyliczyć, ile kosztuje godzina pracy lekarza.

Należy przypomnieć, że szef OZZL Krzysztof Bukiel wystąpił z wnioskiem do prokuratury o sprawdzenie, czy prezes NFZ dopełnił obowiązku właściwego zwiększenia wyceny świadczeń szpitalnych na 2009 r.

Przewodniczący Bukiel jest przekonany, że „prezes Narodowego Funduszu Zdrowia niezgodnie z prawem zaniżył wycenę świadczeń medycznych na 2009 r. w stosunku do 2008 r., czym złamał prawo”. Zgodnie z dokumentami NFZ, wycena ta powinna wzrosnąć co najmniej o 13 proc., do kwoty 54,24 zł, a tymczasem wzrosła o 6,5 proc. - do 51 zł – uważają związkowcy.

Związek zwrócił się także do prezesa UOKiK z wnioskiem o przeprowadzenie postępowania antymonopolowego wobec NFZ, który - w ocenie OZZL - narzucił świadczeniodawcom „nieuczciwe, zmniejszone ceny za świadczenia w roku 2009” oraz do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w NFZ w zakresie sposobu i metodologii wyceny świadczeń zdrowotnych, refundowanych przez Fundusz z uwzględnieniem udziału kosztów pracy personelu medycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH