OECD: koszty opieki zdrowotnej rosną szybciej niż PKB

Wzrost gospodarczy w krajach członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nie dotrzymuje tempa zwiększaniu się ich wydatków na ochronę zdrowia.

Jak podkreślono w opublikowanym przez OECD raporcie Health Data 2010, rosnące koszty opieki zdrowotnej stanowią dodatkowe obciążenie dla państwowych budżetów, których kondycję znacznie pogorszył kryzys finansowy z lat 2008-2009. Koszty te będą nadal szły w górę w rezultacie starzenia się ludności, wprowadzania innowacji technicznych i rosnących społecznych wymagań.

Biorąc pod uwagę pilną potrzebę zredukowania ich deficytów budżetowych, wiele rządów państw OECD będzie musiało dokonywać trudnych wyborów dla utrzymania ich systemów ochrony zdrowia: ograniczać wzrost publicznych wydatków na zdrowie, ciąć wydatki w innych dziedzinach lub podnosić podatki – wskazuje raport.

Pierwsze miejsce pod względem wielkości tych wydatków zajmują Stany Zjednoczone, gdzie w roku 2008 – ostatnim, dla którego istnieją pełne dane – na opiekę zdrowotną przeznaczono 16 proc. produktu krajowego brutto czyli 7 538 dolarów na statystycznego obywatela. To ponad dwukrotnie więcej niż średnia dla wszystkich państw OECD, która wynosi 3 tys. dolarów.

W rezultacie recesji udział kosztów ochrony zdrowia w PKB państw OECD zwiększył się z 7,8 proc. w roku 2000 do 9,0 proc. w roku 2008 i trend ten utrzymuje się.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH