OC kierowców na finansowanie SOR-ów. Czy to dobry pomysł? Fot. archiwum

Ministerstwo Zdrowia planuje przeznaczenie części pieniędzy pochodzących z obowiązkowych ubezpieczeń OC kierowców na finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Pomysł nie jest nowy. Czy ma szansę realizacji?

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazeta Prawna, że Ministerstwo Zdrowia chciałoby skierować do finansowania szpitalnych oddziałów ratunkowych strumień składki z ubezpieczenia komunikacyjnego i że nad szczegółami tej koncepcji pracuje w resorcie zdrowia specjalny zespół ekspercki.

Prace ukierunkowane są na wprowadzenie rozwiązań ryczałtowych „opartych na rzetelnych wyliczeniach”. Pieniądze przeznaczone na wspomniany cel miałyby trafiać na specjalne konto, a następnie - do szpitali. Czy tym razem się uda?

Powrót do parapodatku
Pomysł na finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych nie jest nowy. Przed laty z podobną inicjatywą wystąpił, będąc ministrem zdrowia, prof. Zbigniew Religa, a całe przedsięwzięcie określane było jako „podatek Religi”.

Od października 2007 r. do grudnia 2008 r. NFZ uzyskał od firm ubezpieczeniowych na rzecz finansowania leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych łącznie ok. 882 mln zł, z czego np. szpitale w Małopolsce otrzymały zaledwie… 70 tys. zł.

Kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia miał ostatecznie rozliczyć się z tzw. podatku Religi, okazało się, że szpitale skorzystały ze środków tylko w niewielkim stopniu. Wówczas samą ustawę zaczęto uważać za bubel prawny. Pieniądze miały trafiać na leczenie ofiar wypadków, ale żeby wskazać, kto jest ofiarą, a kto sprawcą, w wielu sprawach niezbędny był wyrok sądowy, co przewlekało oczekiwanie NFZ na pieniądze od ubezpieczycieli.

Ostatecznie ustawę uznano za parapodatek, ponieważ obciążała polisy wszystkich kierowców, a nie tylko sprawców wypadków. Zaskarżono ją do Trybunału Konstytucyjnego, ale zanim trafiła na wokandę, została uchylona.

Resort analizuje
Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia, potwierdza portalowi rynekzdrowia.pl, że resort zdrowia prowadzi prace analityczne nad wprowadzeniem rozwiązań prawnych w zakresie podatku komunikacyjnego, z którego część miałaby wspomagać finansowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych.

- Podczas tych prac brane są oczywiście pod uwagę również doświadczenia związane z funkcjonowaniem poprzednich rozwiązań w tym zakresie - stwierdza Kruszewska.

- Opracowanie konkretnych rozwiązań regulujących roszczenia NFZ wobec sprawców wypadków komunikacyjnych, powodujących konieczność udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wymaga przeprowadzenia szeregu analiz dotyczących m.in. sposobu dochodzenia tych roszczeń, kompensacji szkody oraz oszacowania skutków regulacji. Na obecnym etapie tych prac udzielenie odpowiedzi na szczegółowe pytania nie jest jeszcze możliwe - dodaje rzeczniczka.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH