O zdrowiu podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego Tym razem jedna z debat o zdrowiu podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego poświęcona zostanie m.in. sytuacji i najbliższej przyszłości lecznictwa stacjonarnego w regionie Polski Wschodniej. Fot. PTWP/Paweł Pawłowski

Jaka jest kondycja finansowa szpitali w regionie Polski Wschodniej i jak wpłyną na nią zapowiadane, nowe kryteria kontraktowania? Czy mamy za dużo łóżek szpitalnych? Na te m.in. pytania odpowiedzą uczestnicy jednej z sesji poświęconych zdrowiu podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego (Białystok, 22-23 września 2016 r.).

Podczas tegorocznej, trzeciej już edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego, jak co roku, nie zabraknie tematyki zdrowotnej. Jedna z debat poświęcona zostanie m.in. sytuacji i najbliższej przyszłości lecznictwa stacjonarnego w regionie Polski Wschodniej. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, regionalnego samorządu, dyrektorzy szpitali, eksperci rynku ochrony zdrowia.

Jak zauważają eksperci, województwo podlaskie jest regionem starzejącym się - w czym można upatrywać szans na rozwój „srebrnej gospodarki”. Tendencje demograficzne mają jednak ujemny wpływ na ilość środków płynących z centrali NFZ na świadczenia medyczne. Zyskują te województwa, w których mieszkają ludzie młodzi, ale i te w których są wykonywane procedury wysokospecjalistyczne. Goście będą starali się odpowiedzieć na pytanie co oznacza ten trend dla finansów szpitali.

Istotną kwestią poruszaną podczas dyskusji będą też możliwości realizacji w regionie świadczeń kontraktowanych kompleksowo oraz opieki koordynowanej i ich wpływ na poprawę wyników leczenia i opieki nad pacjentem.

Uczestnicy sesji będą dyskutować o koniecznych zmianach w strukturze lecznictwa stacjonarnego, w tym liczby łóżek w różnych specjalnościach, wynikających z map potrzeb zdrowotnych.

Np. prognoza zawarta w regionalnej mapie potrzeb zdrowotnych dla woj. lubelskiego wykazała, że w latach 2016-2029 nastąpi wzrost liczby hospitalizacji o 22,5 proc. Liczba łóżek niezbędna do zaspokojenia tych potrzeb to 1280 w 2016 roku (z rejestru wynika, że jest ich tam teraz 1611) i 1600 w 2029 roku. W związku z tym już teraz należy zracjonalizować liczbę łóżek w oddziałach.

Goście sesji rozważą także m.in. jak na strukturę lecznictwa w regionie i dostępność świadczeń wpłynie wprowadzenie Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Ochronie Zdrowia IOWISZ.

- Ocena celowości inwestycji będzie miała zasadnicze znaczenie dla rozwoju ochrony zdrowia w Polsce. Przede wszystkim ma przyczynić się do dostosowania podaży usług medycznych do rzeczywistych potrzeb mieszkańców, a w efekcie ukrócić marnowanie pieniędzy publicznych - podkreślało na etapie prac nad tym rozwiązaniem Centrum Informacyjne Rządu.

Sesja pt. „Polska Wschodnia na mapie zdrowotnej kraju” odbędzie się 22 września br. w godz. 9.30-11.00.
W programie sesji m.in.
• Silver economy – szansa rozwoju Makroregionu Polski Wschodniej
• Mapy potrzeb zdrowotnych – leczenie szpitalne z perspektywy województw Polski Wschodniej
• Obecna i postulowana struktura lecznictwa stacjonarnego
• Kontraktowanie świadczeń opieki zdrowotnej w regionie - koordynacja opieki zdrowotnej i kompleksowość świadczeń
• Możliwości finansowania świadczeń zdrowotnych przez jednostki samorządu terytorialnego

Pełna agenda III Wschodniego Kongresu Gospodarczego: www.wschodnikongres.eu/pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH