O wyborze dyrektora szpitala mają decydować przepisy, a może wystarczy nos właściciela?

Samorządy są obecnie pod presją wynikającą z ustawy o działalności leczniczej i konieczności pokrywania strat szpitali. Tylko samobójca mógłby zatrudnić na stanowisku szefa lecznicy kiepskiego menedżera, gdyż za jego błędy musiałby szybko zapłacić - twierdzi Adam Roślewski, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Nowy Szpital. Czy rzeczywiście nowe przepisy sprzyjają podniesieniu jakości zarządzania szpitalami?

Właściciele prywatnych szpitali zawsze mieli pełną swobodę w doborze kadry kierowniczej. Za sprawą ustawy o działalności leczniczej zyskują ją także przekształcone w spółki lecznice samorządowe. Przepisy te nie wymagają jednak od członków zarządów szpitalnych spółek posiadania jakichkolwiek profesjonalnych kwalifikacji do zarządzania tego rodzaju podmiotami.

- To błąd, bo podmioty lecznicze nie są typowymi przedsiębiorstwami, a ich produkty to życie i zdrowie, a nie zwykłe dobra konsumpcyjne - ocenia dr Maciej Dercz, ekspert ds. ochrony zdrowia z Instytutu Spraw Publicznych w wywiadzie udzielonym Gazecie Prawnej.

Hulaj dusza, piekła nie ma
Piotr Kulik z Kancelarii Radcy Prawnego Kulik & Partnerzy, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Bydgoszczy, zwraca naszą uwagę na art. art. 78 ust 2 ustawy o działalności leczniczej, który mówi, że akt przekształcenia musi zawierać imiona i nazwiska członków organów spółki pierwszej kadencji. - Po tym przejściowym okresie udziałowcy, wspólnicy lub akcjonariusze mają wolną rękę w doborze kadry kierowniczej - precyzuje prawnik.

Tak więc tylko w przypadku wspomnianej w ustawie „pierwszej kadencji organów spółki" należy stosować rozporządzenie ministra zdrowia z 6 lutego 2012 r. w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą. Potem - hulaj dusza, piekła nie ma.

Rozporządzenie reguluje m.in. sprawę wymogów stawianych przy obsadzie stanowisk: kierownika, zastępcy kierownika (w przypadku gdy kierownik nie jest lekarzem), ordynatora, naczelnej pielęgniarki lub przełożonej pielęgniarek, pielęgniarki oddziałowej. Mówi np., że kandydat startujący w konkursie musi przedstawić dokumenty potwierdzające dorobek i kwalifikacje zawodowe.

- Rozporządzenie dotyczy wyłącznie podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcą, czyli SPZOZ-ów i publicznych zakładów opieki zdrowotnej prowadzonych w formie jednostki budżetowej - podkreśla radca prawny Tomasz Pęcherz z Kancelarii Prawnej Piotrowska i Wspólnicy.

Przy okazji wyjaśnia, że wszystkie podmioty lecznice dzielą się na dwie grupy: przedsiębiorców i podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami. Te, które są przedsiębiorcami, nie muszą stosować się do rozporządzenia. W każdym razie zasada jest taka, że szpitalna spółka samorządowa podlega przepisom kodeksu spółek handlowych i, podobnie jak właściciel prywatnego szpitala, może swobodnie realizować swoje uprawnienia w zakresie zatrudniania pracowników.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.