O ochronie zdrowia podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego W środę (27 września) rozpoczyna się dwudniowy Wschodni Kongres Gospodarczy. W czwartek (28 września) w programie WKG zaplanowaliśmy dwie sesje poświęcone ochronie zdrowia. Fot. PTWP

Kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia oraz Inwestycje w infrastrukturę i naukę w ochronie zdrowia - to tytuły i zarazem tematy dwóch sesji poświęconych polityce zdrowotnej, które zaplanowaliśmy w czwartek (28 września) podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

W pierwszej ze "zdrowotnych" sesji Kongresu najważniejsze wątki dyskusji z udziałem zaproszonych przedstawicieli samorządu wojewódzkiego, władz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, kierownictwa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dyrektorów szpitali, lekarzy i ekspertów dotyczyć będą oczekiwań, ale i obaw związanych z wprowadzaną od 1 października tzw. siecią szpitali. Będziemy także rozmawiać m.in. o zapowiadanych zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej.

- Szeroka dyskusja o tzw. sieci szpitali jest bardzo potrzebna, zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak i świadczeniodawców. Szpitale, które weszły do sieci muszą zapewnić realizację nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co wiąże się z koniecznością poniesienia znaczących kosztów na stworzenie odpowiednich warunków lokalowych oraz zatrudnienie wymaganej kadry - zauważa uczestniczący w sesjach poświęconych zdrowiu Bogdan Dyjuk, członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Jak dodaje, jego zdaniem, jak i Zarządu Województwa Podlaskiego, w sieci powinny również znaleźć się szpitale psychiatryczne, których finansowanie od lat nie zapewnia pokrycia kosztów ich funkcjonowania, co jest niekomfortowe nie tylko dla kadry zarządczej, ale również i pacjentów bezpośrednio odczuwających skutki niedoinwestowania świadczeń psychiatrycznych.

- Niewątpliwie Wschodni Kongres Gospodarczy to czas i formuła właściwa, by podzielić się wątpliwościami, doświadczeniami, ale i podjąć próbę skonstruowania koniecznych wniosków dotyczących działania sektora zdrowia w warunkach zmieniających się właśnie zasad funkcjonowania - mówi Bogdan Dyjuk.

Drugą sesję wypełni m.in. dyskusja na temat dostępności środków unijnych oraz samorządowych pozwalających finansować inwestycje szpitalne. Goście wymienią też opinie o dotychczasowym funkcjonowaniu Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ). Ciekawy kontekst, po niedawnym opublikowaniu założeń projektu nowej ustawy dla szkolnictwa wyższego i nauki, uzyska wymiana opinii na temat współpracy uczelni medycznych z przemysłem w zakresie inwestowania w rozwój działalności badawczej i wdrożeń.

Wszystko o rozpoczynającym się w środę Wschodnim Kongresie Gospodarczym (Białystok, 27-28 września br.), w tym agenda: kliknij

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH