NFZ drastycznie obcina fundusze na leczenie chorych w szpitalach w przyszłym roku. W tym roku na ten cel przeznaczono 25 mld zł. W 2010 r. ma ich być o 2 mld zł mniej.

Gazeta Wyborcza, która dotarła do planu finansowego NFZ na 2010 r. informuje, że cały budżet na leczenie w przyszłym roku będzie zbliżony do tegorocznego i wyniesie ok. 54 mld zł. Pieniądze będą jednak rozdzielone inaczej. O 14,7 proc. zwiększą się wydatki na podstawową opiekę zdrowotną. Kilka procent mniejsze będą za to kontrakty dla szpitali.

By zapytać o powód zmian, dziennikarze GW próbowali kilka dni skontaktować się Edytą Grabowską, rzeczniczką NFZ. Bezskutecznie. W nieoficjalnych rozmowach urzędnicy mówią, że wydatki na POZ wzrosły tak naprawdę już w tym roku – przede wszystkim dlatego, że trzykrotnie podniesiono stawkę za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Przez to będą kosztować o prawie miliard złotych więcej.

Szpitale mają dostać jeszcze osobne pieniądze za pacjentów spoza swojego województwa. Dyrektorzy szpitali zwracają uwagę, że pieniądze na tzw. migrację chorych nie są tylko dla szpitali. Dostają je również apteki, poradnie czy ośrodki psychiatryczne i nie wiadomo, jak zostaną ostatecznie podzielone w centrali, a potem w oddziałach NFZ. Uważają, że poradnie rodzinne są faworyzowane.

Anna Knysok, wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, dziś wicedyrektorka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, przyznaje, że kiedy planowała reformę, popierała rozwój poradni rodzinnych, bo miały być filarem opieki zdrowotnej.

– Ale nie są. Nie chciały pełnić całodobowej opieki zdrowotnej. Wolały chorych odsyłać do szpitali. Teraz NFZ odejmuje im obowiązków, a dodaje pieniędzy, które zabiera szpitalom. To jest złe – uważa Anna Knysok.

O planach NFZ poseł Marek Balicki, dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie, mówi, że to produkowanie katastrofy, która doprowadzi m.in. do nasilenia się zjawiska przebierania w pacjentach.

– Mniejsze z oszczędności będą odsyłać trudne przypadki do większych placówek. To samo zrobią szpitale, które zostaną przekształcone w spółki. Duże szpitale specjalistyczne i kliniki tych pacjentów nie będą już miały gdzie odesłać, i to one będą się najbardziej zadłużać.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH