Nowy prezes OIGWM POLMED o perspektywach rynku i podatku VAT

Wartość polskiego rynku wyrobów medycznych w 2013 r. przekroczyła 6,5 mld zł. Jednym z motorów wzrostu sprzedaży staje się eksport, który w ostatnich latach wzrósł ponad trzykrotnie, osiągając poziom ok. 2,5 mld zł - wynika z szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

- Wartość rynku wyrobów medycznych w Polsce rośnie i w perspektywie najbliższych lat ten trend powinien się utrzymać, ponieważ zapotrzebowanie na wyroby medyczne z wielu powodów jest coraz większe - ocenia Janusz Szafraniec, nowo wybrany prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Dodaje, że wyroby będące dotychczas polską specjalnością, takie jak meble szpitalne, materiały opatrunkowe i higieniczne, stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie i nowoczesne. - Od jakiegoś czasu rośnie także grupa rodzimych firm działających na ryku wyrobów bardzo zaawansowanych technologicznie, takich jak implanty czy precyzyjne narzędzia chirurgiczne. To wszystko powoduje, że branża zanotowała ponad trzykrotny wzrost eksportu, do poziomu 2,5 mld zł. Głównymi odbiorcami naszych wyrobów są Niemcy, Dania i Francja - mówi Janusz Szafraniec.

Zauważa jednak również bariery rozwoju tego rynku: - Wśród barier administracyjnych, które hamują polski rynek wyrobów medycznych, wymienić należy planowany wzrost stawki VAT na wyroby medyczne, niedoskonałe Prawo zamówień publicznych oraz zbyt długi czas oczekiwania na wprowadzanie nowych technologii medycznych do powszechnego stosowania. W Polsce pacjenci niestety wciąż nie maja dostępu do procedur, które są standardem w innych krajach.

W związku z koniecznością dostosowania stawek VAT do wymagań UE, branża oczekuje wzrostu VAT do poziomu podstawowego (23 proc.) nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2015 r. - Dotychczas większość wyrobów medycznych opodatkowanych jest preferencyjną, 8 proc. stawką tego podatku. Niestety, praktycznie przesądzone jest znaczne ograniczenie asortymentu produktów, które pozostaną na dotychczasowej preferencyjnej stawce. Komisja Europejska wielokrotnie podkreślała, że Polska stosuje obniżoną stawkę VAT do towarów, które nie mieszczą się w żadnej z kategorii wskazanej w przepisach UE - dodaje prezes Szafraniec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH