Nowy nabór do unijnego programu z funduszami dla ośrodków badawczych

Centra badawcze z Polski będą rywalizowały o środki w wysokości blisko 140 mln euro w europejskim programie Potencjał Badawczy w ramach 7. Programu Ramowego.

W najbliższym konkursie zaplanowanym przez KE połączone zostały budżety przeznaczone na rok 2010 i 2013, co oznacza podwojenie całkowitego budżetu konkursu.

Fundusze na zakup aparatury badawczej, zatrudnienie doświadczonych uczonych, międzynarodową wymianę pracowników naukowych oraz organizację warsztatów, konferencji i działań promocyjnych zapewnia europejski program Potencjał Badawczy. O dofinansowanie mogą się starać wszystkie polskie centra badawcze.

W wyniku rozstrzygniętego w kwietniu konkursu spośród polskich jednostek dofinansowanie otrzymało m.in. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na projekt OMICRON o budżecie 4 387 839 euro.

Na wzmocnienie potencjału badawczego jednostka naukowa może przeznaczyć nawet około 4 mln euro. O terminach naboru wniosków będzie informował Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK). Na przygotowanie wniosku jest jeszcze około pół roku.

W opinii dyrektora KPK dra Andrzeja Siemaszko sam proces przygotowania wniosku projektowego jest dla centrów badawczych wartościowym doświadczeniem z zakresu strategicznego zarządzania jednostką badawczą.

Centra badawcze mogą starać się o dofinansowanie czterech rodzajów działań: pierwszym jest zakup aparatury badawczej - można tu uzyskać wsparcie do 45 proc. wartości projektu; drugim - zatrudnianie doświadczonych badaczy ze szczególnym naciskiem na angażowanie badaczy powracających do Polski po pobycie w zagranicznych ośrodkach naukowych. Finansowane jest ich pełne wynagrodzenie według stawek europejskich.

Ttrzecie działanie to współpraca międzynarodowa z najlepszymi europejskimi jednostkami badawczymi. Finansowane są zarówno wyjazdy polskich naukowców do jednostek europejskich, jak i zapraszanie europejskich naukowców do Polski; czwartym punktem jest organizacja warsztatów, konferencji oraz działań promujących centra badawcze na arenie międzynarodowej. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH