Nowy harmonogram, nowe kłopoty świadczeniodawców AOS

Zmiana w harmonogramach pracy poradni może spowodować sporo komplikacji dla świadczeniodawców w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zarządzenie prezesa NFZ nr 81/2011/DSOZ z 4 listopada 2011 roku ws. określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, wprowadza od 1 stycznia 2012 roku nowe zasady w organizacji pracy poradni specjalistycznych. Paragraf 11 ust. 5 zarządzenia określa minimalne wymogi dla harmonogramu pracy poradni specjalistycznej:


- poradnia powinna być czynna nie krócej niż trzy dni w tygodniu po 4 godziny dziennie (oznacza to, iż minimalny tygodniowy czas pracy poradni wynosi 12 godzin),

- w tym co najmniej 1 raz w tygodniu w godz. przedpołudniowych i 1 raz w tygodniu w godz. popołudniowych, w przedziałach czasowych podanych w zarządzeniu.

Na czas pracy poradni składa się wyłącznie czas pracy lekarzy w poradni specjalistycznej, a w przypadku poradni leczenia zeza oraz logopedii odpowiednio ortoptysty i logopedy.

W interpretacji wydanej dla świadczeniodawców małopolski oddział Funduszu zwraca uwagę na fakt, iż dostępność poradni określają godziny jej pracy, a nie czas pracy poszczególnych lekarzy. Zatem jeśli w tym samym dniu pracuje dwóch lekarzy w tym samym czasie, np. w godz. 8-10, oznacza to, że poradnia jest czynna tak, jak w harmonogramie ogólnym - 2, a nie 4 godziny.

Jeśli poradnia jest czynna w jednym dniu np. od godz. 8-20, nie oznacza to spełnienia warunku dostępności w dwóch dniach. W harmonogramie jest to jeden dzień i tak zostanie to zinterpretowane.

O ile wcześniej możliwe było ustalenie harmonogramu pracy poradni odpowiadającego ustalonej liczbie świadczeń, od 1 stycznia 2012 roku NFZ nie przewiduje możliwości ustalenia innych warunków w zakresie harmonogramów pracy poradni specjalistycznej niż zawarte w zarządzeniu.

W efekcie, jeśli przesłane przez świadczeniodawców aktualizacje zawartych umów zostaną zweryfikowane negatywnie, umowa w zakwestionowanym zakresie nie będzie kontynuowana. Płatnik przedstawi propozycję planu rzeczowo-finansowego na rok 2012 tylko tym świadczeniodawcom, którzy spełnią wymagane warunki.

Zmiana warunków zawierania i realizacji umów w zakresie AOS może wprowadzić pewne problemy. Już teraz część specjalizacji jest mocno deficytowa pod względem liczby aktywnych zawodowo lekarzy. Część lekarzy pracuje tylko w obszarze lecznictwa szpitalnego. Przykładowo w Polsce jest ledwie około 1500 specjalistów z zakresu reumatologii, zaś samych poradni ponad 2 tysiące.

Z tego powodu lekarze muszą sprawnie przemieszczać się z jednej pracy do drugiej. Zdarzały się także przypadki zatrudniania specjalistów, z których harmonogramu pracy wynikało, że w tym samym czasie pracowali w kilku miejscach. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH