Nowy Targ: zyski z wynajmowania szpitalnego... dachu

Obecnie na dachu Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu zainstalowane są już cztery stacje bazowe telefonii komórkowej, z których każda przynosi miesięcznie około 5 tys. zł zysku. Kolejna firma wystosowała właśnie taką prośbę do dyrekcji lecznicy.

Anteny na dachu lecznicy nie podobają się mieszkańcom oraz części radnych powiatowych, którzy uważają, że zbytnie nagromadzenie takich urządzeń w jednym miejscu może być groźne dla pacjentów.

Przeciwnikiem jest radny Władysław Tylka, który twierdzi, że taka ilość anten na dachu szpitala to przesada. - Ich negatywny wpływ na zdrowie będzie ujawniał się dopiero po kilkunastu latach. Szpital ma leczyć, a nie dozować pacjentom pole magnetyczne - relacjonuje wypowiedź radnego Gazeta Krakowska.

Starosta Maciej Jachymiak, z zawodu lekarz, uspokaja jednak, że anteny telefonii nie są szkodliwe dla ludzi - Fale, jakie te urządzenia generują, są bardzo słabe. Zresztą w szpitalu są inne, groźniejsze urządzenia. Rentgen czy tomograf komputerowy nikomu jednak nie przeszkadzają - mówił starosta.

Taka argumentacja najwidoczniej przekonała radnych, którzy ostatecznie w przeważającej większości zgodzili się na wynajem dachu. Jak podaje Gazeta Krakowska, dzięki trwającej 10 lat umowie z firmą telekomunikacyjną nowotarski szpital zarobi około 600 tys. zł.

Należy pamiętać jednak, że w marcu 2011 roku, przy okazji nowelizacji ustawy o leczeniu uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, nastąpiła istotna zmiana w podejściu do tego problemu: ustawodawca potwierdził szkodliwy wpływ pola elektromagnetycznego na ludzi, w związku z czym postanowił chronić przed nim kuracjuszy.

Jak wyjaśniała portalowi rynekzdrowia.pl Monika Jakubiak z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, według stanu prawnego na dzień 30 maja 2011 roku, w strefie A obowiązuje bezwzględny zakaz lokalizowania tego typu urządzeń. W strefie B możliwa jest lokalizacja stacji bazowych telefonii komórkowych poza pasem szerokości 500 m od granicy obszaru strefy ochronnej A.

W przypadku strefy C, z uwagi na brak regulacji określających lokalizację takich urządzeń w tej strefie, uznać należy, że dopuszcza się budowę stacji bazowych na terenie strefy C bez żadnych zastrzeżeń. Wspomniane regulacje nie dotyczą jednak obiektów szpitalnych i przebywających w nich pacjentów. Mają chronić zdrowie kuracjuszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH