Nowy Targ: spór o stacje telefonii komórkowej na szpitalnym dachu

Rada powiatu nowotarskiego wyraziła zgodę na wydzierżawienie części dachu Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu operatorom telefonii komórkowej, którzy ulokowali na nim bazowe stacje przekaźnikowe.

Przyjęcie uchwały miało być formalnością, bo chodziło tylko o przedłużenie wygasającej umowy na dzierżawę powierzchni dla TP Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. na 10 lat w trybie bezprzetargowym oraz na dzierżawę 3 mkw. dachu przez 3 lata w trybie bezprzetargowym dla firmy TP EmiTel Sp. z o.o. - informuje Dziennik Polski.

Rozgorzała jednak dyskusja, którą wywołało wystąpienie radnego Władysława Tylka.

- Szpital ma leczyć, a nie dozować pole elektromagnetyczne - relacjonuje wypowiedź radnego Dziennik Polski. - Zezwoliliśmy już na zamontowanie dwóch przekaźników na dachu szpitala, a być może niedługo będzie ich siedem, osiem, dziesięć... To jest emisja ciągła, a nie w krótkim czasie. Skutki mogą się ujawnić po kilkunastu latach.

- Niech lepiej operatorzy montują stacje na zboczach, będą mieli jeszcze wyżej - apelował Władysław Tylka.

Dyrektor szpitala, Marek Wierzba, wskazywał, że wszystkie urządzenia zamontowane na dachu są zgodne z obowiązującymi normami i posiadają certyfikaty. Sprawdza je Sanepid, który wykonuje też określone pomiary.

Przewodniczący Rady Powiatu Jan Krzak, z zawodu lekarz, powiedział nam, że obecny stan wiedzy nie wskazuje na negatywny wpływ stacji bazowych na zdrowie.

- Jeśli za kilka lat wnioski z badań będą inne i będziemy więcej wiedzieli o skutkach promieniowania, wówczas możemy zmienić stanowisko. W każdym razie teraz radni upoważnili dyrektora szpitala do przedłużenia umowy z operatorami telefonii komórkowej - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl.

To samo powtarzał podczas ubiegłorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Mówił, że nie istnieją żadne naukowo potwierdzone dowody negatywnego oddziaływania na zdrowie ludzi i zwierząt stacji bazowych telefonii komórkowej, zainstalowanych zgodnie z polskim prawem.

Toczyła się wtedy burzliwa debata na temat lokalizowania tych urządzeń w polskich uzdrowiskach.

Jednak w marcu 2011 roku, przy okazji nowelizacji ustawy o leczeniu uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, nastąpiła istotna zmiana w podejściu do tego problemu: ustawodawca potwierdził szkodliwy wpływ pola elektromagnetycznego na ludzi, w związku z czym postanowił chronić przed nim kuracjuszy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH