Prawie 8,5 miliona złotych może stracić nowotarski szpital za sprawą komunikatu Narodowego Funduszu Zdrowia. Komunikat ukazał się na oficjalnej stronie internetowej małopolskiego NFZ 4 września. Jest w nim mowa o kolejności rozliczania świadczeń przez Fundusz.

– Fundusz znalazł rozwiązanie, w jaki sposób – bez kosztów dla siebie – zaspokoić roszczenia szpitali z tytułu wykonanych ponadplanowo świadczeń ratujących życie. NFZ w swych wytycznych napisał, że świadczenia ratujące będą wypłacane w pierwszej kolejności. Inne nadwykonania będą płacone, o ile wystarczy pieniędzy – tłumaczy „drugie dno” komunikatu Krzysztof Kiciński, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu.

Wytyczne wprowadzone w życie przez NFZ mogą oznaczać ogromne straty, które dyrekcja szacuje wstępnie na koniec roku nawet na 8,5 mln zł (wartość wszystkich nadwykonań: 13 mln).

– NFZ zawarł z nami kontrakt na oddział neurochirurgii na poziomie 600 tys. zł na rok. Wykonaliśmy go już po miesiącu. Świadczenia wykonywane w tym oddziale to procedury ratujące życie. Podobnie jest w ośrodku udarowym, na neurologii i ortopedii. Od początku roku domagamy się rekonstrukcji kontraktu. Fundusz nas zwodził przez osiem miesięcy – tłumaczy Krzysztof Kiciński.

W lipcu szpital wystawił fakturę na świadczenia ponadplanowe na 3,4 mln zł. Rachunek został cofnięty przez Fundusz z informacją, że trwają prace nad zasadami rozliczania świadczeń. Miesiąc później nowotarska lecznica przesłała do Krakowa kolejną fakturę, wyższą o 0,5 mln zł. Odpowiedzią NFZ było pismo, z którego wynikało, że rachunek „nie ma podstaw prawnych”.

– Na początku września, na stronie internetowej małopolskiego oddziału ukazał się wreszcie komunikat o nowych zasadach rozliczania świadczeń ponadplanowych. Fundusz przedstawia w nim wytyczne. Naszym zdaniem, jednak to nie wytyczne, ale perfidna zmiana warunków umowy. Przepisy mówią tymczasem, że Fundusz nie może jednostronnie ich zmieniać. W dodatku wprowadzone modyfikacje działają wstecz, bo wytyczne regulują rozliczenia od początku tego roku – mówi rozgoryczony Kiciński.

Sprawą komunikatu zajęło się już reprezentujące placówki lecznicze Stowarzyszenie Szpitali Powiatowych Małopolski.

– Dyrektorzy szpitali nie mają jeszcze świadomości skutków, jakie może wywołać ten nieszczęsny komunikat. Niektóre szpitale nie widzą problemu, bo nie mają świadczeń ponadplanowych. Jednak stowarzyszenie tej sprawy nie odpuści. Wezwiemy Fundusz do ugodowego załatwienia sprawy. Jeśli to nie pomoże, to skierujemy sprawę na drogę sądową – zaznacza Kiciński.

Fundusz komentując sytuację stwierdza, że komunikat jest informacją stricte techniczną dotycząca tego, w jakiej kolejności świadczeniodawcy powinni przesyłać do NFZ sprawozdania rozliczające. Kolejność ta wynika z funkcjonowania systemu informatycznego. Zła kolejność spowoduje odrzucenie sprawozdania, o czym jest mowa w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH