
Prezes ORL w Krakowie prof. Andrzej Matyja wydał oświadczenie, w którym przestrzega przed eskalacją konfliktu w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu, gdyż może to "doprowadzić do tragedii ludzkiej, a koszty tej tragedii mogą być nieobliczalne".
Nie przyniosła spodziewanych efektów mediacja prowadzona przez Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie. Dlatego jej prezes zaapelował ”jeszcze raz do Dyrekcji szpitala oraz Kolegów Lekarzy o pilne przeanalizowanie swoich decyzji!”
Jednocześnie ponownie zadeklarował ”wszelką pomoc i mediację celem rozwiązania konfliktu”. Prof. Matyja wyraził pogląd, że do lekarzy należy obowiązek zapewnienia chorym leczenia na najwyższym poziomie, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, ”ale do administracji należy zapewnienie warunków do pracy, prawidłowej jej organizacji, a przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów, w tym przypadku z Podhala, Orawy i Spisza”.
”Szpital to nie budynek, to nie administracja , ale zespół ludzki, który wzajemnie się wspiera i pracuje dla dobra naszych pacjentów” - stwierdził w oświadczeniu.
Czytaj: www.oilkrakow.org.pl http://www.oilkrakow.org.pl/
Przypomnijmy, że do konfliktu pomiędzy lekarzami a dyrekcją w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym doszło po tym jak pojawiła się informacja o możliwym połączeniu oddziału chorób wewnętrznych z oddziałem internistyczno-kardiologicznym w jeden oddział z jednym lekarzem dyżurnym.
W proteście lekarze złożyli wymówienia. W środę (31 lipca) z pracy odeszli wszyscy lekarze z wewnętrznego i internistyczno-kardiologicznego, którzy w maju złożyli wypowiedzenia w proteście przeciw planom połączenia tych oddziałów. W ich miejsce dyrekcja zatrudniła tylko dwóch lekarzy.
- W naszej ocenie taka obsada nie gwarantuje bezpieczeństwa dla 200-tysięcznej społeczności powiatu. Brak jest również zapewnienia bezpieczeństwa dla pacjentów przebywających na leczeniu kardiologiczno-internistycznym. Dlatego złożymy zawiadomienie do prokuratury - powiedział przewodniczący oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Krakowie Piotr Watała.
Wicedyrektor nowotarskiego szpitala Jacek Imioło oświadczył zaś, że lekarze, którzy dotychczas pracowali w lecznicy, mogą wrócić do pracy; tę propozycję mają rozważyć do 10 sierpnia.
W każdym razie wstrzymano przyjmowanie pacjentów na oddziały internistyczne i internistyczno-kardiologiczne. - Pacjenci w zagrożeniu życia i przywożeni przez pogotowie ratunkowe przewożeni są karetkami do innych szpitali oddalonych nawet o 60 kilometrów: Limanowa, Nowy Sącz, Zakopane, Sucha Beskidzka - oświadczył Piotr Watała.
Natomiast dyrekcja szpitala w Nowym Targu wyjaśniła, że kierowanie pacjentów do innych lecznic to wynik remontu, który ma potrwać miesiąc.
W opinii Zarządu Regionu Małopolskiego OZZL w Krakowie, ”odpowiedzialność za ten stan ponosi wyłącznie Dyrekcja Szpitala i Starostwo Powiatowe w Nowym Targu (…), gdyż od prawie trzech miesięcy nie wyrazili zgody na powrót do pracy w oddziałach internistycznym i kardiologicznym wszystkich piętnastu lekarzy, specjalistów kardiologii i chorób wewnętrznych”.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- 10:50 Limanowa: pacjenci murem za niepubliczną poradnią. Powstał komitet protestacyjny
- 10:30 Częstochowa: ponad 2 mln zł dla miejskiego szpitala na pokrycie długów
- 10:15 Małopolskie: oczy uczniów pod opieką specjalistów
- 10:00 Sopot: kolejny etap inwestycji w placówkę z porodówką
- 09:40 Szczecinek: samorząd miasta umożliwił szpitalowi wzięcie kredytu
- 09:20 GIS zapowiada kontrole gastronomii w sezonie letnim
- 09:00 Radom: w ramach bezpłatnych badań wykrywających nowotwory głowy i szyi przebadano już...
- 08:43 Tętnicze nadciśnienie płucne - jak skutecznie je leczymy?
- 1 Ustawa o jawności życia publicznego spowoduje, że dyrektorzy szpitali będą pod specjalnym nadzorem
- 2 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 3 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 4 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 5 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 6 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 7 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
- 8 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych