Nowy Sącz: szpital w sądzie dochodzi zapłaty za nadwykonania

Około 6,5 miliona złotych żąda nowosądecki Szpital Specjalistyczny od Narodowego Funduszu Zdrowia za nadwykonania z lat 2008 i 2009. Wcześniej szpital z Nowego Sącza starał się porozumieć z NFZ, który zaproponował tytułem zapłaty za te świadczenia dwa miliony złotych. Sprawa trafiła do sądu.

Dyrektor placówki Artur Puszko uznał, że kwota 2 mln zł wobec wyliczonych przez szpital ponad 6,5 mln zł, to zdecydowanie za mało i zdecydował się skierować sprawę na drogę sądową. Przed krakowskim sądem odbyła się już pierwsza rozprawa.

Odzyskanie przez nowosądecki szpital pieniędzy w pełnej, należnej mu kwocie pozwoliłoby placówce na bieżąco płacić wszystkim swoim kontrahentom, a także spłacić część długów, które na od lat na niej ciążą.

Małopolski NFZ zaproponował propozycję ugody w sprawie nadwykonań około 40 placówkom na terenie województwa. Zdecydowana większość przyjęła finansowe propozycje Funduszu. Na odmowę zdecydowały się jedynie trzy placówki, m.in. Szpital Specjalistyczny w Nowym Sączu.

- Oddział Funduszu nie uchylał się nigdy od zapłaty za nadwykonania, jednak nasze możliwości zależą od dodatkowych środków, które wpływają do budżetu oddziału. W ubiegłym, roku udało nam się podpisać ponad 1000 ugód ze szpitalami, które ubiegały się o zapłatę nadwykonań, zaledwie kilka placówek nie skorzystało z tej możliwości - przekazała nam rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jolanta Pulchna.

Jak zaznacza, w tym roku oddział na bieżąco finansuje nadwykonania w tzw. świadczeniach nielimitowanych, pozostałe świadczenia wykonane ponad limit określony umową finansuje w takim procencie, na jaki pozwala jego budżet.

Jak podkreśla rzeczniczka MOW NFZ w Krakowie, szpital w Nowym Sączu ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej i z tego prawa skorzystał. Ale na razie jednak jest za wcześnie by mówić o szczegółach postępowania, które jest w toku.

- Warto zauważyć, że rokrocznie zwiększamy kontrakt dla szpitala w Nowym Sączu. Wynosił on w ubiegłym roku 69 831 069 zł, natomiast w bieżącym - 71 353 820 zł. Staramy się więc finansować szpital na jak najlepszym możliwym poziomie. Dodatkowo w tym roku placówka otrzymała zwiększenia na nielimity i nadwykonania w OIT - dodaje Jolanta Pulchna.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH