Nowy Sącz: opaski identyfikacyjne pacjentów będą, ale później

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej pacjenci placówek medycznych powinni zostać wyposażeni w identyfikatory. Szpitale w Nowym Sączu, Krynicy-Zdroju, Gorlicach, Limanowej i Szczyrzycu (woj. małopolskie) są przygotowane na to, by pacjenci otrzymali plastikowe opaski, zawierające informacje o chorym.

Opaska ma zawierać informacje o chorym, które będą zakodowane ze względu na tajemnicę medyczną i ochronę danych osobowych, bowiem artykuł 36 ustawy o działalności leczniczej nakłada na placówki medyczne obowiązek zaopatrzenia pacjentów "w znak identyfikacyjny, który będzie zawierał informacje pozwalające na ustalenie imienia i nazwiska oraz daty urodzenia pacjenta, uniemożliwiający identyfikację pacjenta przez osoby nieuprawnione".

W Nowym Sączu docelowo opaski mają zawierać kod kreskowy wprowadzany w chwili kierowania chorego na oddział. Tylko Szpitalny Oddział Ratunkowy nie będzie kodował swoich pacjentów.

- Jesteśmy przygotowani na to aby pacjentów wyposażyć w takie identyfikatory, nawet od 1 lipca, ale według naszych informacji, ze względu na vacatio legis ustawy o działalności leczniczej, obowiązek ten ma wejść w życie do końca roku - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Artur Puszko, dyrektor Specjalistycznego Szpitala w Nowym Sączu.

- Koszty realizacji wymogu wyposażania pacjentów w opaski identyfikacji nie są duże. To kwota kilkunastu tysięcy złotych na zakup drukarek. Na razie jednak nie będziemy wprowadzać tego systemu, jeśli to nie będzie konieczne. Pod względem logistycznym jest to bowiem dość skomplikowana operacja - dodaje dyrektor Puszko.

W opinii dyrektora nowosądeckiego szpitala, wprowadzenie systemu identyfikacji pacjentów, wyposażenie ich w opaski zawierające odpowiednie informacje, miałoby inne znaczenie gdyby był on wprzęgnięty w kompleksowy system informatyczny szpitala. Takie jednak kompleksowe systemy informatyczne niewiele placówek posiada. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH