Nowy Sącz: lekarze przeciwni obniżeniu wynagrodzeń

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Śniadeckiego w Nowym Sączu nie zgadzają się na obniżenie pensji o 10 proc. Propozycja dyrekcji dotycząca obniżki płac ma poprawić sytuację finansową placówki, która tylko w ostatnim półroczu przyniosła 3 mln zł strat.

Jak poinformował w piątek (12 lipca) dyrektor szpitala Artur Puszko, obniżenie pensji o 10 proc. ma dotyczyć wszystkich pracowników szpitala. - Obniżenie pensji pracownikom to tylko część programu naprawczego, który jest w przygotowaniu. Na moją propozycję zgodziło się 60 lekarzy zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne - powiedział.
 
Puszko poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia zalega szpitalowi za nadwykonania blisko 3 mln zł.

Zdaniem przewodniczącego Związku Zawodowego Lekarzy w nowosądeckim szpitalu Czesława Misia, wszyscy lekarze, zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, tj. 130 pracujących w szpitalu im. Śniadeckiego, nie zgadzają się na propozycję dyrekcji.

- To nie lekarze są winni sytuacji finansowej szpitala. To niekorzystna umowa z NFZ podpisana przez dyrektora skutkuje dzisiejszą sytuacją - powiedział Miś.

Pensja podstawowa lekarza bez specjalizacji w nowosądeckim szpitalu wynosi 3,1 tys. zł, a lekarza specjalisty - 4,5 tys. zł.

Sprzeciw lekarzy poparł Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W oświadczeniu przesłanym PAP przez przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela czytamy:

"Powyższa sytuacja jest kolejnym przykładem działań, podejmowanych obecnie przez dyrektorów wielu szpitali w Polsce, które - wyglądając pozornie na rozsądne i uzasadnione - przyczyniają się w istocie do pogłębienia kryzysu w całej służbie zdrowia, a w konsekwencji i w tych szpitalach".

Zdaniem związkowców, dyrektorzy szpitali powinni wspólnie zabiegać o wyższą wycenę świadczeń zdrowotnych przez NFZ.

Portal internetowy sądeczanin.info napisał, że zadłużenie Szpitala im. Śniadeckiego wynosi ok. 50 mln zł. W latach 2010-2012 zadłużenie szpitala spadło o ponad 10 mln zł z poziomu ponad 58 mln zł do ponad 47 mln zł, a obecnie lecznica znów notuje straty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH