Nowoczesna dyspozytornia w Janowie Lubelskim zostanie zlikwidowana

Dyspozytornia pogotowia przy SP Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim, w którą w ostatnich latach zainwestowano około 700 tys. zł, zostanie zlikwidowana w związku ze zmianami w systemie ratownictwa medycznego.

Jak informuje nas Zdzisław Sałdan, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim, w janowską dyspozytornię zainwestowano w ostatnich latach około 700 tys. zł, m.in. ze środków unijnych.

- Dyspozytornia jest wyposażona w wiele nowoczesnych rozwiązań - takich jak GPS, cyfrowe mapy powiatu, powiadamianie ekip ratunkowych za pomocą pagerów. Jednostka funkcjonuje bardzo sprawnie - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Zdzisław Sałdan.

Jednak już w lipcu, zgodnie z planami szpitala dyspozytornia w Janowie ma zostać zlikwidowana, a doświadczonemu i przeszkolonemu personelowi grozi zwolnienie.

Plany szpitala w Janowie mają związek ze zmianami w ratownictwie medycznym w całym kraju. Działania koordynują urzędy wojewódzkie. Jak informuje "Dziennik Wschodni", na Lubelszczyźnie po 1 lipca dojdzie do stopniowej koncentracji dyspozytorni w czterech rejonach - w Lublinie, Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej.

- Władze wojewódzkie podjęły decyzję, że w regionie nie będzie kilkanastu rejonów operacyjnych systemu ratownictwa medycznego, a jedynie cztery. Nasz SOR został podporządkowany stacji w Zamościu, która organizuje jedną centralną dyspozytornię dla czterech powiatów - mówi Zdzisław Sałdan.

Jego zdaniem zmiany te nie poprawią jakości systemu ratownictwa, przynajmniej w przypadku Janowa. - Będziemy podwykonawcą stacji pogotowia w Zamościu, która jest technologicznie siedem lat za nami - tłumaczy. - Cofamy się zamiast rozwijać.

Proces zmian ma się zakończyć do lipca przyszłego roku.  Obecnie w województwie lubelskim jest 25 stanowisk dyspozytorskich, gdzie pracuje 125 operatorów. Po zmianach w systemie ratownictwa ma zostać 11 dyspozytorni z 55 pracownikami.

Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody lubelskiego, informuje, że celem zmian jest skuteczniejsze dysponowanie zespołami ratownictwa medycznego i zwiększenie sprawności systemu. Lubelski Urząd Wojewódzki na razie nie otrzymał żadnej oficjalnej informacji na temat ewentualnych zwolnień personelu, jednak spodziewa się, że wkrótce takie decyzje zapadną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH