Nowe zasady finansowania SOR i izb przyjęć: kto zyska, kto straci? Mirosława Trojnacka FOT. GCM

Zgodnie z ideą stworzenia systemu ratownictwa medycznego, szpitalny oddział ratunkowy to miejsce do ratowania życia - pozostające w całodobowej gotowości, wyposażone w odpowiedni sprzęt i odpowiednie zaplecze szpitalne - przypomina Mirosława Trojnacka, kierownik Działu Controllingu w Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. - Ze względu na dotychczasowy system finansowania, SOR to przede wszystkim poważny generator kosztów dla szpitala.

Dotychczas NFZ płacił miesięczny dobowy ryczałt za przyjmowanie pacjentów w ramach SOR-u bez względu na ich „ciężkość”. Ryczałt ten dotyczył pacjentów, którzy wygenerowali koszty w SOR, ale po zaopatrzeniu zostali wypisani do domu, przetransportowani do innego szpitala, lub nastąpił zgon pacjenta w SOR. Według NFZ to byli właśnie pacjenci „sorowscy”.

Stawka ryczałtu dobowego
Natomiast jeśli pacjenci trafiali do SOR-u z ciężkimi obrażeniami, a więc generowali bardzo duże koszty udzielonych tam świadczeń medycznych, a potem byli przekazywani do leczenia na oddziałach szpitalnych, NFZ nie zaliczał ich jako pacjentów SOR-u, a finansowanie za ich leczenie odbywało się w ramach hospitalizacji z innych środków - z kontraktu oddziału w zakresie JGP.

Na takim rozwiązaniu najbardziej traciły te szpitale, które przyjmowały najciężej chorych pacjentów, których stan zdrowia wymagał pozostawienia ich w szpitalu.

Czy nowe zasady finansowania SOR-ów zmniejszą ciężar ich utrzymywania przez szpitale? Nowa stawka ryczałtu dobowego wyliczona jako algorytm uwzględniający  liczbę pacjentów zakwalifikowanych do odpowiedniej kategorii stanu zdrowia pacjenta, rodzaj zrealizowanych procedur medycznych oraz potencjał wykonawczy (personel medyczny, wyposażenie  w sprzęt i aparaturę medyczną oraz możliwości diagnostyczno-terapeutyczne) ma pokryć zarówno koszty pacjentów zaopatrzonych i jednocześnie wypisanych z SOR (zakwalifikowanych do kategorii od I do VI), jak również koszty pacjentów zakwalifikowanych do kategorii V i VI, przyjętych do SOR w trybie nagłym w wyniku przekazania przez zespół ratownictwa medycznego, dla których pobyt w SOR zakończył się hospitalizacją w tej samej placówce.

Jak to wyliczyć
Zatem na wysokość dziennego ryczałtu będą miały wpływ:
1. Koszty dobowego utrzymania SOR-u (ustalone przez dyrektora danego oddziału NFZ w oparciu o minimalne normy dla szpitalnego oddziału ratunkowego - stawka bazowa (S)
2. Procent spełnionych dodatkowych warunków w zakresie potencjału organizacyjnego i kadrowego mających wpływ na realizację świadczeń w SOR - składowa za strukturę (Rs)
3. Liczba i tzw. ciężkość przyjętych pacjentów (liczba pacjentów każdej kategorii wymnożona przez współczynnik oszacowany na podstawie wykonanych procedur - tzw. waga ) - składowa za funkcję (Rf).

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH