Były Szpital Rejonowy SPZOZ w Tomaszowie Mazowieckim od kilku dni działa jako spółka z o.o. Lecznica chce skorzystać ze środków z rządowego planu B. Podobnie jak Szpital Specjalistyczny św. Jana w Starogardzie Gdańskim. Rada powiatu starogardzkiego podjęła już stosowną uchwałę w tej sprawie.

W 2006 r. szpital w Tomaszowie Mazowieckim był zadłużony na 50 mln zł (kwota równa wartości dwuletniego kontraktu z Funduszem). Powiat zaczął myśleć o komercjalizacji, jako jedynej desce ratunku.

Zaczęło się od oszczędności i dążenia do przyjmowania coraz większej liczby pacjentów: tylko w ten sposób można było zwiększyć przychody. W ciągu dwóch lat szpital uzyskał dwa razy większy kontrakt z NFZ. Jeszcze kilka tygodni temu placówka wywalczyła dodatkowe 1,5 mln zł.

Lecznica zaczęła zarabiać. Ubiegły rok zamknęła nadwyżką w kwocie 3 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na przygotowanie przekształcenia, głównie na odprawy dla 140 zwalnianych pracowników.

- Komercjalizacja była niezbędna, bo długi szpitala to wciąż aktualna sprawa - wyjaśnia Gazecie Wyborczej Piotr Kagankiewicz, starosta powiatu tomaszowskiego. - Liczymy, że dzięki środkom z planu B będziemy mogli spłacić nawet około 17 mln z ogólnej, 50-milionowej kwoty zadłużenia. Zakładamy, że resztę spłaci spółka. Dlatego będziemy starać się o unijne dotacje. Planujemy m. in. utworzenie centrum diagnostyki obrazowej z pracownią tomograficzą i rezonansu magnetycznego - dodaje starosta.

Szpital w Tomaszowie to druga po Wieruszowie skomercjalizowana placówka w Łódzkiem. Do przekształcenia swoich lecznic przygotowują się obecnie władze Kutna, Pabianic, Rawy Mazowieckiej i Poddębic.

Podobnie dzieje się w innych województwach. Radni powiatu w Starogardzie Gdańskim wyrazili właśnie zgodę na podjęcie przez starostwo kroków zmierzających do przystąpienia do wieloletniego programu rządowego pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia" (tzw. plan B).

Dzięki temu powiat otrzyma dotację z budżetu państwa na redukcję zadłużenia publiczno-prawnego (głównie wobec ZUS) w wysokości około 20 mln zł. Musi jednak spełnić pewne warunki, m.in. przygotować plan restrukturyzacji, biznesplan oraz powołać spółkę kapitałową.

- Szpital zostanie zlikwidowany, a następnie jego majątek będzie wprowadzony do spółki ze 100-procentowym udziałem powiatu - mówi gazecie Polska wicestarosta Kazimierz Chyła. - W konsekwencji oznacza to też, że powiat przejmie resztę zadłużenia szpitala, czyli ponad 40 mln zł. Procedura likwidacji rozpocznie się na pewno w tym roku.

- Przez cały czas placówka będzie funkcjonowała normalnie - zapewnia Beata Ładyszkowska, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego św. Jana.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH