Nowe świadczenia kardiologiczne finansowane przez NFZ

Nowe metody obrazowania tętnic oraz ultrasonografia wewnątrznaczyniowa to kolejne świadczenia finansowane przez NFZ, które znalazły się w katalogu świadczeń z zakresu chorób układu krążenia. Katalog, o czym pisaliśmy, wszedł w życie w poniedziałek (5 marca).

Stowarzyszenie Zawodowe Kardiologów Inwazyjnych w Polsce podkreśliło w poniedziałek w komunikacie przesłanym PAP, że katalog został wypracowany w styczniu wspólnie ze środowiskiem lekarskim. Jak przypomnieli, jeszcze w grudniu ubiegłego roku po informacjach o planowanych cięciach wycen świadczeń z zakresu kardiologii inwazyjnej medycy apelowali do NFZ o zmiany w kontraktowaniu usług kardiologicznych.

- Cieszę się, że NFZ wysłuchał opinii środowiska lekarskiego, które ma największe doświadczenie i know-how w dziedzinie kardiologii - podkreślił współzałożyciel Stowarzyszenia Zawodowego Kardiologów Inwazyjnych w Polsce prof. Paweł Buszman z Polsko-Amerykańskich Kilinik Serca.

Jak przypomniał, przez ostatnie 10 lat można było zaobserwować znaczny spadek przypadków zgonów pacjentów hospitalizowanych po zawale serca. Jednak choroby sercowo-naczyniowe wciąż są zabójcą numer jeden w Polsce - ich liczba wciąż osiąga 450 przypadków śmierci na 100 tysięcy ludności, co w dalszym ciągu stanowi wartość 2-3 krotnie większą niż w Europie Zachodniej.

Jednocześnie procent środków, jakie są przekazywane w Polsce na kardiologię, jest 3-krotnie niższy niż na Zachodzie - dodał prof. Paweł Buszman.

Na nową listę wprowadzono m.in. nowe metody obrazowania tętnic (pomiar gradientu przezzwężeniowego FFR), ultrasonografię wewnątrznaczyniową (IVUS) i zabiegi wielonaczyniowe z użyciem więcej niż jednego stentu, które skutecznie zastępują rewaskularyzację chirurgiczną i są dużo nowocześniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne by-passy.

Czytaj. Kardiologia interwencyjna: jest nowa wycena świadczeń

W ocenie lekarzy w katalogu procedur z zakresu kardiologii inwazyjnej wciąż brakuje nowych technik udrażniania tętnic z użyciem trombektomii, nowych leków przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych, a także nowych leków przeciwkrzepliwych, które zmniejszają krwawienie w czasie zabiegów istotnie zwiększając szanse chorych na przeżycie.

- Liczymy, że dzięki dalszej udanej współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia będziemy mogli obserwować kolejne sukcesy polskiej kardiologii, konsekwentnie zwiększając dostęp Polaków do najnowocześniejszych rozwiązań - zaznaczył prof. Buszman.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH