Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało zmiany do Krajowych wytycznych dotyczących kosztów kwalifikowania wydatków w ramach funduszy UE, według których leasingobiorcy mogą mieć refundowane ze środków unijnych nie tylko, jak dotychczas, raty leasingowe, ale także cenę zakupu urządzenia.

– Jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ wyrównuje szanse beneficjentów funduszy, w tym podmiotów publicznych w korzystaniu z różnych form finansowania – mówi Rynkowi Zdrowia Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu (ZPL).

– Liczba transakcji zawieranych z jednostkami publicznymi wciąż jest znikoma. W naszej firmie to do 5% klientów – przyznaje Magdalena Potysz-Drab, kierownik działu technologii w departamencie technologii i klientów kluczowych VB Leasing Polska. – Na pewno częściej finansujemy sektor prywatny.

 Taka dysproporcja bierze się po części z konieczności brania udziału w zamówieniach publicznych – najczęściej przetargach. Dotyczy to szczególnie urządzeń medycznych o dużej wartości. Magdalena Potysz-Drab przyznaje, że z punktu widzenia leasingodawcy łatwiej i szybciej jest zawierać umowy z przedsiębiorcami prywatnymi niż brać udział w przetargach publicznych.

Wiara w rynek medyczny

Ponieważ szpitale publiczne są zwolnione z płacenia podatku VAT, nie mogą go później odliczyć. Biorąc pod uwagę, że nadal sporo sprzętu jest obciążone stawką VAT 22% (podatek ten został obniżony do 7% tylko na niektóre urządzenia medyczne), leasing może okazać się dla nich zbyt drogi.

 Jednak na przykładzie branży prywatnej widać, że rynek leasingu w medycynie, może nie w oszałamiającym tempie, ale rozwija się. Świadczy o tym niewielki, ale jednak sukcesywny wzrost zainteresowania tym instrumentem finansowym. Porównując dane ZPL i odnosząc pierwszą połowę tego roku do analogicznego okresu roku 2007, można zaobserwować, że rynek leasingu urządzeń medycznych rósł szybciej (27,7%) niż rynek leasingu maszyn i urządzeń ogółem (21,61%).

 – Obserwujemy, że udział naszej firmy w rynku leasingu urządzeń medycznych wzrasta pod względem wartości umów, a spada pod względem ilości zawieranych transakcji. To oznacza, że klienci zawierają umowy na coraz wyższe wartości, czyli inwestują w lepszy, ale i droższy sprzęt – mówi Magdalena Potysz-Drab.

Kiedy brakuje gotówki

Czy zmiana prawa i zaliczenie leasingu jako kosztu kwalifikowanego w ramach inwestycji z funduszy unijnych, otwierającego drogę do refundacji części poniesionych wydatków, przyczyni się do popularyzacji tego źródła finansowania inwestycji przez publiczny sektor?

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH