Nowe dowody osobiste mają ułatwić życie pacjentom

Wraz z nowymi dowodami osobistymi skończy się obowiązkowe przedstawianie lekarzom druków potwierdzających opłacanie składek do NFZ.

Na lata 2011-2018 przewidziana jest wymiana dowodów osobistych; nowe będą pełniły równocześnie funkcję elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Zastąpią one m.in. druki ZUS RMUA, które teraz muszą okazywać pacjenci.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, system, który zintegruje dowody z bazami NFZ zacznie jednak działać dopiero od 2013 roku. Po tej dacie osoby posługujące się starymi dowodami, będą musiały nadal używać druków ZUS RMUA.

Te jednak - według założeń rządu - mają zniknąć w 2012 r. W ich miejsce pojawią się roczne raporty o zapłaconych składkach. W tej chwili nie wiadomo więc, jak pacjent będzie dokumentować prawo do świadczeń zdrowotnych.

Nowe dowody wyposażone będą w chipy, na których można zapisać w formie elektronicznej dane dotyczące właściciela dokumentu. Jak podaje Leszek Sikorski, szef Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, nie ma potrzeby, by zawierać na nich takie informacje jak historia choroby czy przepisane leki, gdyż te dane będą dostępne dla lekarzy za pośrednictwem innych platform internetowych.

Mogłyby się za to na znaleźć na nich, oczywiście za zgodą ich posiadaczy, np. dane dotyczące grupy krwi.

Łączna kwota przewidziana na realizację projektu, w tym m.in. koszty stworzenia całej infrastruktury pozwalającej na przesyłanie i odbieranie danych to 370 mln zł. Nie wiadomo na razie, czy z tych środków byłby pokrywany również koszt ewentualnego zakupu czytników kart przez świadczeniodawców.

Obecnie elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce działają jedynie na woj. śląskim. Korzysta z nich 5 mln ludzi. Weszły do użytku w 2001 r. W latach 2002-2003 miały funkcjonować w całym kraju. Wskutek różnych zawirowań, m.in. politycznych, pomysł ten przepadł...

– Bylibyśmy wtedy pierwszymi w Europie, teraz będziemy ostatnimi. Gdyby ten elektroniczny dokument działał od kilku lat w skali kraju, miałby znacznie bardziej rozbudowane funkcje. Tymczasem są one ograniczone do identyfikacji osoby, potwierdzenia wykonania usługi zdrowotnej oraz potwierdzenia, czy ktoś jest ubezpieczony – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Sośnierz, poseł PiS, były dyrektor Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych i eskprezes NFZ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH