Nowe deklaracje wyboru lekarza to bubel?

Od 16 czerwca pacjenci muszą wypisywać nowe deklaracje dotyczące wyboru lekarza rodzinnego, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej. W miejsce jednego druku wprowadzono trzy odrębne. Już teraz wiadomo, że zmiana nie spodobała się i leczącym, i leczonym.

Jeden z lekarzy rodzinnych z Poznania przyznaje, że teraz ma tyle papierków, iż jeden z gabinetów musiał przekształcić na archiwum z dokumentacją medyczną.  Dodaje też, że pacjenci, którzy muszą wypisywać trzy prawie takie same deklaracje, klną na czym świat stoi.

Jacek Krajewski, Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie z kolei twierdzi, że nie rozumie sensu tych zmian. Jego zdaniem czynność ta, będzie kolejną czasochłonną udręką. Nietrudno także obliczyć koszt wydruków nowych deklaracji powodujący następne obciążenia finansowe świadczeniodawców. Krajewski zwraca uwagę, że rozporządzenie wydano w pośpiechu, nie uwzględniając głosu środowiska medycznego.

Również Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia nie potrafi się doszukać przesłanek, które tłumaczyłyby potrzebę wprowadzenia trzech druków wyboru zamiast jednego.

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia mówi wprost, że nowe deklaracje to marnotrawstwo czasu i pieniędzy. Są w nich też błędy. A zamiast ułatwiać pracę, komplikują ją.

Dodaje też, że reforma nie wnosi nic dobrego w pracę służby zdrowia. Wyjaśnia również, że Porozumienie krytykowało decyzję Ministerstwa Zdrowia już kilka dni po wejściu jej w życie i od razu informowało o konieczności zmian. Przyznaje też, że już kilkakrotnie zażądała interwencji w tej sprawie. Pismo wysyłała między innymi do Ministerstwa Zdrowia. Jak na razie bez efektów.

 Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH