Na stronach internetowych NFZ umieszczony został dziś (20 listopada) komunikat dotyczący zmiany w tzw. algorytmie grupera Jednorodnych Grup Pacjentów. Modyfikacja ta ma pozwolić na rozliczenie części hospitalizacji, których rozliczenie wcześniej nie było możliwe.

W komunikacie czytamy:

W odpowiedzi na postulaty dotyczące potrzeby wprowadzenia zmian w algorytmie grupera systemu Jednorodnych Grup Pacjentów - w celu umożliwienia wskazania przez świadczeniodawców do rozliczenia grupy systemu JGP wyznaczonej według rozpoznania ICD-10 - dla przypadku, kiedy wyznaczone według zrealizowanych procedur ICD-9 grupy nie figurują w pakiecie określonym dla danego zakresu świadczeń, Narodowy Fundusz Zdrowia informuje:

Zgodnie z obecnym algorytmem grupowania aplikacja grupera w pierwszej kolejności bada możliwość wyznaczenia JGP według sprawozdanych procedur ICD-9. Jeżeli grupa zostanie wyznaczona, ale nie zawiera się w pakiecie danego zakresu, nie jest możliwe rozliczenie takiej hospitalizacji. Takie działanie algorytmu jest uzasadnione dla kluczowych procedur ICD-9, ale często wskazanie w sprawozdaniu drobnych procedur powodowało, że niemożliwe było rozliczenie hospitalizacji - algorytm kończył przebieg wynikiem negatywnym bez badania rozpoznania.

Dokonane zostały zmiany w algorytmie grupera systemu JGP, które pozwolą, w opisanym przypadku,  na wskazanie do rozliczenia przez świadczeniodawców grupy systemu JGP, wyznaczonej na podstawie rozpoznania ICD-10 i dopuszczonej w pakiecie określonym dla danego zakresu świadczeń. 

W nawiązaniu do komunikatu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 05 listopada 2008 r.  informujemy, że wersja 4 opisu algorytmu grupera JGP zostaje wycofana, a w jej miejsce wchodzi wersja 5, która zostanie wprowadzona do systemu JGP z dniem 1 grudnia 2008 roku. Zmiana ta umożliwi rozliczenie ww. opisanych hospitalizacji za okres od 1 lipca 2008 r.

Jednocześnie informujemy, iż zmiany dotyczą wyłącznie hospitalizacji, których nie można było rozliczyć w wyniku działania dotychczasowego algorytmu grupera JGP oraz przypominamy, że świadczenia rozliczone według wcześniejszych wersji pliku parametryzującego systemu JGP,  których zmiana nie dotyczy, będą potraktowane jako rozliczone prawidłowo.

Więcej na stronach Funduszu:

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=7&dzialnr=1&artnr=3538&b=1

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH