Nowa debata o przyszłości Polski Wschodniej już we wrześniu. Jednym z tematów - zdrowie

Najważniejsze dla gospodarki Polski Wschodniej kwestie, rola i potencjał regionu w relacjach między Wschodem i Zachodem Europy, dwa dni debat, tysiąc gości z kraju i z zagranicy, a wśród nich przedstawiciele biznesu, politycy, eksperci. Już za dwa miesiące odbędzie się Wschodni Kongres Gospodarczy (WKG) w Białymstoku. W programie także sesje poświęcone regionalnej polityce zdrowotnej.

Przedstawiciele rady patronackiej przedstawili w poniedziałek (21 lipca) w stolicy Podlasia ideę, założenia i sprawy organizacyjne Kongresu.

- O możliwościach rozwoju decyduje otwartość we współpracy gospodarczej, zmysł modernizacji i chęć pokonywania ograniczeń - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego. - Warto inwestować w Polskę Wschodnią i Europę Wschodnią, w pomysły tu zgłaszane, inicjatywy, marzenia, bowiem wschód i zachód potrzebują siebie nawzajem.

Przypomniał on, że Polska Wschodnia reprezentuje ofensywne gałęzie gospodarki, na czele z proeksportowym sektorem rolno-spożywczym. Oferuje zmodernizowaną i nadal rozbudowywaną infrastrukturę. Ma także „nową energię” i jest nadal głodna sukcesu.

- Wschód Polski, ale także wschód Europy, stanowi olbrzymi, tylko w części wykorzystywany, potencjał. Potrzebuje szerokiej debaty o tym, jak swoją szansę wykorzystać - podkreślił Wojciech Kuśpik.

Wśród kilkudziesięciu sesji Kongresu znajdą się także te poruszające tematykę dotyczącą ochrony zdrowia w Polsce Wschodniej:

• Ochrona zdrowia w regionie - finanse, zarządzanie, inwestycje

• Innowacje, badania i rozwój w sektorze medycznym

• Polityka senioralna - aspekty demograficzne, społeczne, gospodarcze

Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 18-19 września br. Ma być okazją do zaprezentowania potencjału gospodarczego makroregionu i jego możliwości jako pośrednika w relacjach między Wschodem i Zachodem Europy. Zaproszeni zostaną partnerzy z: Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i innych krajów.

W opinii członków rady patronackiej, WKG wypełni lukę w publicznej debacie o tym, co dotyczy dużej części Polski i Europy. Na dwa wrześniowe dni zaplanowano ok. 30 sesji tematycznych, w których udział weźmie ponad 100 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się około tysiąca gości z kraju i z Europy: polityków, przedstawicieli biznesu i ekspertów.

- Rozmawialiśmy z panem prezydentem RP, który przyjął zaproszenie na Kongres i ustnie potwierdził obecność - poinformował Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

W ocenie członków rady patronackiej, zestaw gości jest naprawdę reprezentatywny, w efekcie czego można oczekiwać pojawienia się wielu konkretów i informacji, a Kongres nabierze charakteru nie tylko regionalnego, ale i o wymiarze ogólnopolskim.

- Wśród wielu stereotypów, chcemy też obalić ten, że województwa z Polski Wschodniej nie mówią jednym głosem i nie zabiegają o wszystko razem - podkreślił Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. - Są oczywiście obszary, gdzie rywalizujemy ze sobą i nie ma w tym nic nienaturalnego, ale w większości przypadków tylko przez współpracę udanie realizujemy politykę wschodnią, tj. współpracy na styku z krajami UE i leżącymi na wschód od niej.

Wśród głównych nurtów tematycznych dwóch dni kongresowych debat są m.in.: współpraca gospodarcza i wymiana handlowa między UE a jej wschodnimi sąsiadami, infrastruktura transportowa i energetyczna w polityce UE, uwarunkowania regionalne sektora energetyczno-paliwowego, w tym szanse rozwoju energetyki odnawialnej na terenach słabo zurbanizowanych, eksport towarów do krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej oraz uwarunkowania ekspansji tam polskich firm, potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej, samorządność a współpraca gospodarcza w ramach UE i Partnerstwa Wschodniego oraz sytuacja na rynku pracy w makroregionie.

Uczestnictwo w Kongresie będzie bezpłatne.

Więcej o Kongresie: http://www.wschodnikongres.eu/pl/


comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH