Nowa Sól: szukają miejsca na rynku medycznym

Funkcjonujący od 30 lat Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Nowej Soli bada rynek i stawia na niszowe specjalności.

Szeroki zakres świadczeń, w tym tych wysokospecjalistycznych, udzielanych obecnie przez nowosolski szpital dla całego województwa pozwalają mu na zajmowanie dobrych pozycji wśród placówek medycznych nie tylko w Lubuskiem. SP ZOZ w Nowej Soli plasuje się na wysokich miejscach w ogólnopolskich rankingach publicznych szpitali i nie ma długów.

– Badamy potrzeby rynku i rozwijamy te specjalizacje, na które może być popyt – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bożena Osińska, dyrektor szpitala.

W Szpitalu SP ZOZ w Nowej Soli działa więc oddział kardiologiczny III stopnia referencyjności. Placówka – jako pierwsza w województwie – uruchomiła pracownię hemodynamiki, gdzie wykonywane są zabiegi  koronarografii i koronaroplastyki. Dopiero później dołączyły Zielona Góra i Gorzów Wlkopolski. Zabiegów koronarografii i koronaroplastyki, wykonuje się tu najwięcej w województwie. W szpitalu poszerza się też inne tętnice, np. szyjne, podobojczykowe, biodrowe, udowe, nerkowe, trzewne.
Nowa Sól zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem liczby wszczepianych kardiowerterów, ratujących życie osobom z ciężką arytmią. Na nowosolskiej kardiologii zamykają też ubytek międzyprzedsionkowy, który może być m.in. przyczyną udarów mózgu oraz wykonuje krioablację balonową migotania przedsionków.

– Rozwijamy chirurgię naczyniową i leczymy m.in. udary według obowiązujących standardów, oferując cały cykl leczenia włącznie z rehabilitacją wczesno udarową – mówi dyrektor Osińska.

Szpital ma w planach także dalszy rozwój urologii onkologicznej.

– W ofertach niewielu szpitali jest ta specjalność. W Lubuskiem tylko my ją mamy – wyjaśnia. Dzięki temu, że specjalność to rzadka, do nas na leczenie także pacjenci z Dolnego Śląska.  Na szczęście NFZ już płaci za pacjentów spoza regionu.

Sprawnie działa tu również oddział leczenia III fazy oparzeń z chirurgią plastyczną. W Polsce obecnie tylko w pięciu 5 miejscach oparzeni mogą liczyć na profesjonalną pomoc, w tym w Gryficach, Poznaniu, Siemianowicach Śląskich, Krakowie i Nowej Soli.

W ubiegłym roku nowosolska placówka uruchomiła pododdziały gastroenterologiczny i endokrynologiczny, bo też była taka rynkowa potrzeba. Szpital ma dobrą renomę, a zdobył ją w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych 95 proc. sprzętu była tu przestarzała. Teraz ma kardiochirurgię, wyposażony w nowoczesny sprzęt blok operacyjny, a przy szpitalu powstała nowa ekologiczna spalarnia odpadów medycznych z odzyskiem ciepła, dająca 30 proc. oszczędności w ogrzewaniu budynku.

Wkrótce otworzy pracownię radiologiczną z nowoczesnym sprzętem i robi przymiarki do wejścia w telemedycynę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH