Dziennik Łódzki, AS/Rynekzdrowia | 07-10-2008 14:23

Nocą w Łodzi lepiej szczęki nie łamać

W Łodzi od 1 października żaden szpital nie pełni nocnych dyżurów na chirurgii twarzowo-szczękowej. Jeszcze miesiąc temu pacjentów z poważnymi urazami głowy wożono do szpitala w Zgierzu lub do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego.

Dzisiaj oddział w Zgierzu był zamknięty. Przynosił straty i jest w likwidacji. W szpitalu im. Barlickiego został jeden specjalista – prof. Piotr Arkuszewski, szef kliniki chirurgii twarzowo-szczękowej i konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii twarzowo-szczekowej. Ośmiu specjalistów przed ponad trzema miesiącami złożyło wypowiedzenia z pracy. Ich termin upłynął 30 września. Razem z prof. Arkuszewskim pracuje kilku lekarzy w trakcie specjalizacji z chirurgii twarzowo-szczękowej, którym nie wolno operować bez nadzoru lekarza specjalisty. Sytuacja jest wyjątkowo trudna. Łodzianie de facto zostali bez nocnej pomocy chirurga szczękowego.

– W ubiegłym tygodniu zdarzyło się, że karetka odwoziła chorego do Warszawy -  przyznaje prof. Arkuszewski.

Na pytanie portalu rynekzdrowia.pl, dlaczego ośmiu specjalistów jednocześnie złożyło wypowiedzenia w szpitalu im. Barlickiego profesor odpowiedział, że była to reakcja na zapowiadające się warunki pracy po zamknięciu oddziału w Zgierzu. - Oddział bądź co bądź kliniczny stał się jedynym pełniącym ostre dyżury – wyjaśnia Piotr Arkuszewski. Nie sposób pełnić 30 ostrych dyżurów w miesiącu, bo gdzie jest czas na działania edukacyjne, pracę naukową?

Prof. Arkuszewski twierdzi, że w ten sposób funkcjonować dłużej się nie da. Musi być albo przywrócony odział chirurgii szczękowej w Zgierzu, albo  utworzony nowy w innej placówce, np. w dawnym szpitalu WAM.

– Jutro mamy spotkanie w tej sprawie u wojewody – dodaje profesor. – Mam nadzieję, że znajdziemy wyjście z tej patowej sytuacji.