Niższe ubezpieczenie dla szpitala za aktywne zarządzanie ryzykiem FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

PZU utworzył Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, które ma umożliwić szpitalom efektywną ochronę ubezpieczeniową i aktywne zarządzanie ryzykiem. Obiecuje, że placówki wchodzące w skład TUW, w wyniku minimalizowania ryzyka wystąpienia szkody, zapłacą niższe składki ubezpieczeniowe.

Jak stwierdzono w komunikacie Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA, szpitale, które będą współpracowały w ramach TUW uzyskają możliwość rozpraszania ryzyka w ramach związków wzajemności dostosowanych do specyfiki danej grupy podmiotów medycznych. Dostaną też wsparcie w aktywnym zarządzaniu ryzykiem.

Czytaj: PZU TUW: powstaje Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych

Rzeczpospolita ("Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych pomoże w pracy nad jakością w szpitalach") nawiązuje do powołania PZU TUW i wskazuje, że bezpieczeństwo pacjenta to jeden z priorytetów Unii Europejskiej.

Tymczasem w Polsce ta problematyka jest marginalizowana, a w wielu szpitalach zdarzenia niepożądane są rzadko zgłaszane. Z tego powodu nie są wprowadzane korekty działań, które uchroniłyby pacjentów, lekarzy i szpitale przed ich powtórzeniem.

Dr Paweł Grzesiowski, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, twierdzi, że brakuje fachowców wyspecjalizowanych w tej dziedzinie, a także efektywnych narzędzi analitycznych. Jego zdaniem personel medyczny nie jest przygotowany do zgłaszania powikłań i zdarzeń niepożądanych, ponadto obawia się konsekwencji.

Mimo to coraz więcej polskich szpitali dostrzega wagę tematu bezpieczeństwa, wdrażając u siebie nowoczesne procedury, uzyskując akredytacje i certyfikaty.

Czytaj: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH