Decyzje gospodarcze podejmowane przez zarząd często obarczone są dużym ryzykiem.

Niewiedza nie jest okolicznością łagodzącą

To ryzyko jest tym większe, im mniejsza jest wiedza zarządu o aktualnym stanie finansowym i prawnym przedsiębiorstwa. I chociaż osoby zarządzające jednostką przez lata, mają dostateczną wiedzę na ten temat, to w przypadku zmiany zarządu nowi członkowie organu mogą mieć niepełny obraz sytuacji przedsiębiorstwa. Należy przy tym pamiętać, że jeśli zarząd przy podejmowaniu decyzji gospodarczych nie wykaże się należytą starannością, to w rezultacie takie zachowanie może doprowadzić do powstania szkody w majątku spółki. Niewiedza nie może być więc okolicznością łagodzącą, co potwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 25 lipca 2014 r. stwierdzając, że „zgodnie z zasadami logiki i doświadczenia życiowego należy wnioskować, że nie można zgodzić się na pełnienie funkcji prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez dokładnego zbadania dokumentacji księgowej tej spółki. W przeciwnym razie stanowiłoby to rażące zaniedbanie i narażenie się na konsekwencje majątkowe”. Prawidłowość ta tyczy się każdego zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a więc także szpitali działających w takiej formie prawnej. Zagadnienie odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotyczy więc coraz większej grupy managerów służby zdrowia, ponieważ tylko do 30 kwietnia 2014 r. proces przekształceń spółek zoz w spółki z o.o. objął 174 szpitale, a liczba takich podmiotów systematycznie rośnie.

Due diligence, czyli jak uniknąć niepotrzebnego bagażu

Skuteczną metodą na pozyskanie niezbędnej wiedzy o przedsiębiorstwie, jakim jest w tym przypadku szpital i minimalizowanie ryzyka związanego z odpowiedzialnością za zobowiązania zarządzanej spółki, jest przeprowadzenie, przed objęciem funkcji w zarządzie, niezależnego badania due diligence tej jednostki. Due diligence jest to kompleksowa, wielopłaszczyznowa analiza danego przedsiębiorstwa, m.in. pod względem jego kondycji finansowej, prawnej i podatkowej. Ostateczny zakres takiego badania jest jednak uzależniony przede wszystkim od potrzeb zlecającego oraz od charakteru działalności badanego przedsiębiorstwa.

Badania due diligence przeprowadzane są przez wykwalifikowane w określonych obszarach osoby, a więc biegłych rewidentów, prawników, doradców podatkowych, rzeczoznawców. Gwarantuje to rzetelność i kompleksowość badania, a zatem pewność, co do uzyskanych dzięki niemu informacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH