Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, który dopuścił wysyłkową sprzedaż leków, dlatego nowe przepisy muszą być bardzo precyzyjne. Dodatkowo przechodziły one przez czasochłonny proces notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Zgodnie z przepisami, transport produktu leczniczego musi odbywać się w warunkach zapewniających jego jakość oraz bezpieczeństwo stosowania. Oznacza to przewóz leków w samochodzie z wydzieloną na ten cel przestrzenią ze stałą kontrolą temperatury.

Na podstawie rozporządzenia, przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na założenie apteki internetowej, będą musieli znaleźć farmaceutę z prawem wykonywania zawodu aptekarza lub technika farmaceutycznego posiadającego dwuletnią praktykę w pełnym wymiarze czasu pracy, który będzie odpowiadał za prawidłową realizację sprzedaży wysyłkowej lekarstw (np. za zabezpieczenie medykamentów przed nieodpowiednią temperaturą lub wilgocią).

Mówi o tym rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza, które obowiązuje od 3 maja 2008 r. (Dz.U. nr 60, poz. 374) Zgodnie z nim przesyłany lek powinien być przede wszystkim należycie zapakowany. Najczęściej jednak jest tak, że  internetowe apteki zlecają transport firmom kurierskim. Może to wywrzeć niekorzystny wpływ na jakość medykamentów.

Piotr Jóźwiakowski z Naczelnej Izby Aptekarskiej powiedział Gazecie Prawnej:

– Wiele aptek oficjalnie dopuszcza jedynie odbiór osobisty leków, ale w rzeczywistości transportuje je w niewłaściwy sposób, a nawet bez wymaganej recepty. Apteki unikają odpowiedzialności za sposób dostarczenia leków i twierdzą, że klient albo odbiera je sam, albo zleca to innej upoważnionej przez siebie osobie.

Ze względu na obowiązujące regulacje prawne apteki wysyłają jedynie kosmetyki. Pozostałe leki dostarczane są za pośrednictwem firm kurierskich, upoważnionych przez klienta. W takim przypadku odpowiedzialność za transport spoczywa na kliencie.
Niestety  po odebraniu leku nie da się stwierdzić, czy wskutek niewłaściwego transportu nastąpiło pogorszenie jego jakości. Pacjenci raczej nie wiążą złego samopoczucia ze złą jakością leku.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH