Nieuzasadnione hospitalizacje to wynik słabości opieki długoterminowej Klaudia Rogowska, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 7 w Katowicach; FOT. PTWP

Szpitale kliniczne mają wysoko wykwalifikowaną kadrę i zdolności merytoryczne, ale potrzebują ułatwień w dostępie do środków na innowacyjność - uważa Klaudia Rogowska, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 7 w Katowicach, Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Szpitale kliniczne po pierwsze leczą. Ponadto uczestniczą w procesie dydaktyki w zawodach medycznych i wdrażają nowe technologie; łączą działalność medyczną z dydaktyczną.

W odróżnieniu od innych podmiotów, szpital kliniczny ma ustawowy obowiązek realizowania zadań polegających na kształceniu przed- i podyplomowym oraz ustawowy obowiązek udostępniania uczelni medycznej swoich jednostek - w odróżnieniu od innych podmiotów, które mają tylko taką możliwość.

Konsekwencją tego jest to, że w szpitalach klinicznych koncentruje się wysoko wykwalifikowana kadra. Powoduje to, że mamy naturalną zdolność realizowania procesów innowacyjnych.

Dużym ułatwieniem dla szpitala klinicznego w tym obszarze byłoby ustalenie miejsca jednostki uniwersyteckiej w procesie innowacyjnej gospodarki, bowiem wszystkie działania związane z innowacyjnością wymagają odpowiedniej infrastruktury i odpowiedniego sprzęt. Określenie tego miejsca byłoby bardzo istotne.

Podam przykład. Dzisiaj dostępność środków unijnych dla szpitali klinicznych jest ograniczona. Bo albo okazuje się, że na liście potencjalnych beneficjentów szpitali klinicznych nie ma, albo - jeśli już są - to jako duże ośrodki otrzymują dofinansowanie relatywnie niewielkie, zważywszy na ich potencjał.

Okazuje się też, że na poziomie województwa w szeregu konkursach szpital kliniczny nie może uczestniczyć. Chcę przez to powiedzieć, że mamy kadrę i zdolności merytoryczne, ale potrzebujemy ułatwień w dostępie do środków na innowacyjność.

Szpitale kliniczne pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia, bo realizują czwartą część świadczeń medycznych i 75 proc. wszystkich usług specjalistycznych. Tymczasem okazuje się, że na koniec 2014 r. wygenerowały prawie trzecią część wszystkich zobowiązań wymagalnych przypadających na SP ZOZ-y. To znaczy, że w systemie jest jakieś zaburzenie. Bo jak to możliwe, żeby 28 szpitali klinicznych z 41 funkcjonujących w Polsce miało zobowiązania wymagalne?

Chcemy być uczestnikiem wydolnego systemu ochrony zdrowia. Konieczne jest uporządkowanie finansowania świadczeń zdrowotnych. Trzeba określić na akceptowalnym poziome próg rentowności każdej z grup szpitali. Dzisiaj jest to zaburzone.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH