Nieubezpieczeni muszą zapłacić, ale komornikiem straszyć nie trzeba Należności za świadczenia opieki zdrowotnej mogą zostać rozłożone na raty. Fot. Shutterstock

Oddziały NFZ analizują dziesiątki tysięcy przypadków, w których system eWUŚ identyfikuje pacjentów, jako tych bez potwierdzonego prawa do bezpłatnych świadczeń. Potem jeszcze setki decyzji administracyjnych i Fundusz wystawia nieubezpieczonym rachunki na kwotę prawie 8 mln zł w skali kraju.

Dobra wiadomość to ta, że odzyskana kasa wraca do budżetu Funduszu i jest przeznaczona na finansowanie świadczeń...

Od 1 stycznia 2013 r. do 30 września br. w NFZ wydano 6 416 decyzji administracyjnych na kwotę prawie 8 mln zł dotyczących zwrotu kosztów świadczeń udzielonych osobom nieuprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak przypomina Sylwia Wądrzyk, p.o. rzecznika prasowego NFZ, zgodnie z art. 50 ust. 18 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 581, z późn. zm.), który wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., jeśli świadczenie zostało udzielone na rzecz osoby, której nie przysługiwało prawo do korzystania ze świadczeń, osoba jest zobowiązana do uiszczenia (zwrotu) jego kosztów.

- Od 1 stycznia 2013 r. do 30 września br. w NFZ wydano 6 416 decyzji administracyjnych w tej sprawie na kwotę 7 mln 901 tys. zł. Z danych Funduszu wynika, że najwięcej takich decyzji wydano w oddziale dolnośląskim - 831, na kwotę 804,12 tys. zł. Najmniej decyzji wydano w oddziale świętokrzyskim - 113, na kwotę 255,88 tys. zł  - informuje Rynek Zdrowia rzecznik Funduszu.

Pieniądze wracają i idą na zdrowie
Podkreśla też, że środki finansowe z tego tytułu ''wracają'' do systemu opieki zdrowotnej i są przeznaczane wyłącznie na finansowanie świadczeń. Jednak zanim oddziały wojewódzkie NFZ podejmą jakiekolwiek decyzje administracyjne w tym zakresie - jak zapewnia - każda sprawa jest starannie wyjaśniana z właściwymi instytucjami i samymi pacjentami.

Przed wszczęciem postępowania administracyjnego o zwrot kosztów leczenia, w każdym przypadku oddziały NFZ przeprowadzają weryfikację danych w ZUS, KRUS lub w innych podmiotach zobowiązanych bądź do zgłoszenia do ubezpieczenia, bądź do przekazania takiego zgłoszenia. Służą także pomocą pacjentom i informują w jaki sposób uzyskać tytuł do ubezpieczenia.

- Jeśli sytuacja ekonomiczna pacjenta nie pozwala na jednorazową spłatę należności, dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu może umorzyć w całości albo w części spłatę należności lub rozłożyć ją na raty dogodne dla pacjenta - wyjaśnia Sylwia Wądrzyk.

Są ugody i raty
Jeśli pacjent w ciągu 14 dni nie odwoła się od decyzji administracyjnej, ma 14 dni do zapłaty za świadczenie.

- Po tym terminie, gdy nie zapłaci Funduszowi, dostaje upomnienie. Jeśli w dalszym ciągu nie zapłaci, tytuł wykonawczy przesyłany jest do Urzędu Skarbowego i windykacją zajmują się poborcy skarbowi. Oddział podpisuje również ugody, gdzie pacjenci płacą w systemie ratalnym - mówi informuje Rynek Zdrowia Joanna Mierzwińska, rzecznik Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, który wydał do 12 listopada najwięcej decyzji administracynych w całym kraju, bo 891.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH