Niepełnosprawnych chętnie zatrudnię!

W pierwszych trzech kwartałach 2009 r. o 39 proc. wzrosła liczba firm zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Przybyło też osób niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych na otwartym rynku pracy. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w okresie od stycznia do września 2009 r. w tzw. zwykłych firmach pracę znalazło 14,3 tys. niepełnosprawnych (36-proc. wzrost), a zatrudnienie niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej zwiększyło się o 14 proc.
Wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać. Częściowo tłumaczy ją zmiana przepisów. Od 2009 r. pracodawca może bowiem ubiegać się o comiesięczne dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników, którzy mają prawo do emerytury, a nie tylko tych, którzy jeszcze go nie uzyskali.
Wypłaca je Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mogą sięgać nawet 75 proc. pensji pracownika. Skutek: pracodawcy ujawnili, że zatrudniają osoby niepełnosprawne uprawnione do emerytury, aby otrzymać dofinansowania do ich pensji.
– Środki, którymi dysponuje PFRON pochodzą przede wszystkim od pracodawców, którzy nie zatrudniają określonej ustawowo liczby osób niepełnosprawnych, oraz dotacji z budżetu państwa. W 2010 r. na dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników przeznaczymy ponad 2,7 mld zł – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.
W 2010 r. podstawą obliczania wysokości dopłat do pensji będzie płaca minimalna z 2009 r., która wynosiła 1276 zł, a nie tegoroczna – 1317 zł. Różnica jest jednak tak niewielka, że nie powinna zniechęcić pracodawców, gdyż zatrudnienie osób niepełnosprawnych ma też inny ekonomiczny aspekt. Ich pracodawcy mogą też liczyć na też np. na pomoc w wyposażeniu jego stanowiska pracy oraz zatrudnieniu osoby, która będzie pomagać niepełnosprawnym w miejscu pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH