Od 4 stycznia niepełnosprawni mogą składać wnioski o dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych. Trwa oblężenie urzędów przyjmujących wnioski.

Mimo, że można je składać cały rok, pierwszego dnia przed urzędami ustawiały się gigantyczne kolejki. Przed kilkoma doszło do przepychanek i kłótni. Ludzie stali kilka godzin na mrozie, by złożyć wniosek o kilkaset złotych dofinansowania do wczasów lub sanatorium.

W efekcie w pierwszym dniu składania wniosków w stołecznym Ośrodku Osób Niepełnosprawnych złożono ich kilkaset. Podobnie było m.in. w lubelskim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie i radomskim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Nadal nie wiadomo, jaka kwota zostanie rozdysponowana pomiędzy niepełnosprawnych. Ta będzie znana w lutym, kiedy uchwalony zostanie budżet państwa. W nim zawarta zostanie wysokość dotacji dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Rodziałem środków z PFRON zajmują się samorządy, które decydują we własnym zakresie o podziale pieniędzy. Poza dofinansowaniem turnusów, potrzeby niepełnosprawnych są różne: opłacenie warsztatów terapii zajęciowej, dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego, likwidacja barier architektonicznych w mieszkaniach chorych.

– O tym, kto dostanie pieniądze, nie decyduje kolejność zgłoszeń – mówi Dorota Gąsior, zastępca dyrektora MOPR w Lublinie.

To samo twierdzi Agata Łyzdowska, wicedyrektor Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie: – To nie jest tak, że kto pierwszy ten lepszy. Wnioski można składać przez cały rok. Również Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że przepisy nie określają, iż kryterium pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym jest kolejność jego złożenia.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH