Niedostrzegane inne zawody medyczne nie odpuszczą w sprawie płac Inne zawody medyczne. Kto to taki? Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Podwyżek nie wywalczyli, ale i tak odnieśli sukces. Organizatorzy manifestacji sami byli zaskoczeni, że na ich wezwanie w Warszawie stawiło się kilka tysięcy przedstawicieli innych zawodów medycznych niż lekarze, pielęgniarki i położne. Mówi się o trzech do pięciu tysiącach protestujących.

- Pierwszy raz od niepamiętnych czasów środowiska dotąd niedostrzegane stanęły ramię w ramię. Pracownicy zamanifestowali niezadowolenie, bo nie są traktowani fair - mówił Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80” po poniedziałkowej (28 września) manifestacji przedstawicieli innych zawodów medycznych.

To ważny sygnał dla decydentów.

- Nie jesteśmy tak medialni, jak lekarze czy pielęgniarki i myślę, że zaskoczyliśmy nawet rządzących. Nie spodziewano się takiej grupy - oceniła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Grażyna Musiałkiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii.

- W szpitalach też nie jest nas dużo - dodała. Wyjaśniła, że na 1000 pracowników, przedstawiciele innych zawodów medycznych to czasem 20 czy 50 osób. 

Byli wśród manifestantów ratownicy medyczni, technicy elektroradiologii, pracownicy diagnostyki, opiekunowie medyczni, salowe i sanitariusze, rejestratorki medyczne, pracownicy pionu administracyjnego i technicznego - grupy pomijane dotąd przez decydentów.

Czytaj: Pracownicy medyczni wyszli na miasto po swoje. Ministerstwo rozkłada ręce

- Nie spodziewaliśmy, że będzie aż tyle osób. Zakładaliśmy, że przyjedzie około 2 tys., a było znacznie więcej; myślę, że ok.4 tysięcy. Świadczy to o wielkim niezadowoleniu i determinacji. Byli nie tylko członkowie związków zawodowych i organizacji. Przyjechało wielu niezrzeszonych pracowników ochrony zdrowia. Nawet młodzi diagności, którzy w przyszłości będą wykonywali ten zawód - powiedziała nam Iwona Kozłowska, przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Inne zawody medyczne. Kto to taki?
Niewiele o nich wiadomo jako o społeczno-zawodowej grupie. O ile informacje o najważniejszych problemach i żądaniach lekarzy czy pielęgniarek są znane rządzącym i opinii publicznej, o tyle inne zawody medyczne - pomijając już nieprecyzyjne z konieczności określenie tej grupy - to tabula rasa.

Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego, wspomina, że kiedy 5 sierpnia doszło do spotkania wiceministra zdrowia Cezarego Cieślukowskiego z przedstawicielami innych zawodów medycznych, ten wypytywał zaproszonych o liczebność ich związków i organizacji, a potem skrzętnie to notował.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH