Zarówno politycy, jak i lekarze podkreślali w ubiegłym roku, jak ważne jest dobro pacjenta. I jakby nieco żonglując tym

Wprowadzano i odrzucano ustawy oraz forsowano wiele pomysłów, które miały wpłynąć na poprawę sytuacji. Podsumujmy zatem, w subiektywnym skrócie, minionych dwanaście miesięcy...

•• Tematem przewodnim minionego roku była batalia o wprowadzenie w życie sześciu ustaw zdrowotnych. W październiku Sejm uchwalił pakiet ustaw autorstwa PO. Wówczas też Senat odrzucił prezydencki wniosek o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. Miesiąc później prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy ustawy: o ZOZ-ach, o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. Przypomnijmy, że Lech Kaczyński mówił wówczas, że, „nie dopuści do prywatyzacji służby zdrowia". W grudniu Sejm podtrzymał weto prezydenta. Dlatego minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że samorządy, które będą przekształcały szpitale w spółki prawa handlowego, mogą otrzymać łącznie 2,7 mld zł z budżetu państwa. Ma być to zapowiedziany plan B, o nazwie „Ratujmy polskie szpitale".

•• Parlamentarzyści w trakcie tego roku uchwalili zapisy o przymusowym leczeniu przestępców seksualnych. Zmianie uległy zapisy kodeksu karnego - zaostrzając kary za pedofilię oraz wprowadzając kastrację farmakologiczną pedofilów. W grudniu Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy, które wprowadzą całkowity zakaz reklamowania aptek. Znajdują się one w projekcie nowelizacji prawa farmaceutycznego.

•• W przyszłym roku lekarze nie muszą obawiać się, że zostanie im wydłużony czas pracy. Dzięki decyzji Parlamentu Europejskiego nie będą musieli pracować ponad 48 godzin tygodniowo. Dopiero za trzy lata czeka nas rewolucja jaką będzie zniesienie klauzuli opt-out, z czego cieszą się środowiska lekarskie. Lekarze obawiają się agresywnych pacjentów, dlatego chcą prawnej ochrony. Chcą, aby chroniły ich takie same przepisy, które mają funkcjonariusze publiczni na służbie. Chodzi tu m.in. o odpowiedzialność za akty agresji słownej i fizycznej ze strony pacjentów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH