Senatorowie zgłosili ponad 100 poprawek do pakietu ustaw zdrowotnych uchwalonych przez Sejm 21 października. Najwięcej dotyczy ustawy o ZOZ-ach oraz ustawy wprowadzającej przepisy z zakresu ochrony zdrowia.

Pierwsza z nich zakłada, że wszystkie SPZOZ-y będą miały czas na przekształcenie w spółki do końca 2010. Te, które tego nie zrobią, zostaną zlikwidowane przez samorządy. PiS chce również, aby 51 proc. udziału w spółkach należało do Skarbu Państwa lub samorządów. Zaproponowało także zagwarantowanie pracownikom szpitali i przychodni prawo do 15 proc. bezpłatnych udziałów w spółkach, które powstaną po przekształceniu ZOZ-ów.

Senat poparł natomiast zmiany zaproponowane przez minister Ewę Kopacz, dotyczące uprawnień dla pracowników ZOZ-ów i związane z zachowaniem ich uprawnień do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych.

Z ustawy wprowadzającej przepisy z zakresu ochrony zdrowia, określającej zasady umorzenia części długów szpitali, usunięto zapis, że spółki przez dwa lata po przekształceniu będą zwolnione z podatku dochodowego CIT. Resort zdrowia ocenia, że takie rozwiązanie mogłoby zostać uznane za niezgodne z prawem europejskim.

- To bardzo istotna kwestia, która w zasadzie określa, czy szpitale w nowym kształcie będą spółkami non profit, czy też działającymi dla zysku – ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Ryszard Olszanowski, dyrektor Szpitala Powiatowego w Wołominie.

– Obecnie nie ma zwolnienia z podatku dochodowego CIT, ale nie ma także jednoznacznego wskazania, w jaki sposób szpitale-spółki mają inwestować w rozwój. Wystarczy przyjrzeć się rozwiązaniom przyjętym na świecie. Często jest tak, że szpitalne spółki o charakterze non profit przeznaczają zysk na inwestycje i wówczas nie płacą podatku - dodaje Ryszard Olszanowski. -  Jeśli spółka działa dla zysku i przeznacza go np. na dywidendy, wówczas płaci podatek dochodowy, choć odbywa się to na bardzo różnych zasadach. U nas brakuje na razie wskazania, na co przekształcony szpital ma przeznaczyć zysk. A jest ono bardzo potrzebne, mówimy bowiem o specyficznym sektorze, jakim jest ochrona zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH