Nie ma poradni, są pacjenci. Gdzie wtedy wędruje dokumentacja?

Poradnie specjalistyczne Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie zostały zamknięte. Pacjenci kierowani są do specjalistów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Jednak dokumentacja medyczna chorych nie powędrowała za nimi. Ten przykład jest ilustracją szerszego problemu. Jak wyjaśnia Izabela Jakubczak-Rak, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta, niemożliwe jest automatyczne przekazanie dokumentacji medycznej wszystkich pacjentów do innej placówki ochrony zdrowia.

Skarżą się pacjenci, że w nowym miejscu nie ma ich kart. Po dokumentację muszą jeździć na drugi koniec miasta.

Dyrektor Szpitala im. Jana Bożego rozkłada ręce. Tłumaczy, że takie mamy prawo.

- Udostępnianie dokumentacji medycznej regulują przepisy prawne zawarte w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Przekazanie oryginalnej dokumentacji medycznej innemu podmiotowi leczniczemu jest na ich podstawie niemożliwe - mówiła Dziennikowi Wschodniemu Marzena Kowalczyk, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.

Wyjaśnia, że w celu zapewnienia ciągłości leczenia pacjentów objętych opieką poradni specjalistycznych, przeniesionych do poradni w drugim szpitalu, udostępniono kopie historii choroby. Chodzi tu jednak o tych pacjentów, których termin kolejnej wizyty przypadał w ciągu następnych sześciu miesięcy. Pozostali mogą uzyskać kopie dokumentacji po złożeniu w szpitalu stosownego wniosku.

Dodajmy, że za jedną stronę wyciągu lub odpisu dokumentacji medycznej pacjent musi zapłacić 7,29 zł. Jedna strona kopii dokumentacji medycznej kosztuje 73 gr, zaś sporządzenie wyciągu, odpisu lub kopii dokumentacji medycznej na elektronicznym nośniku danych to wydatek 7,29 zł.

Ustawodawca przewidział, ale...
Zapytaliśmy w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta o ocenę prawną opisanej sytuacji. - Przypadek, który został przedstawiony dotyczy likwidacji komórek organizacyjnych przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego - Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie - zwraca uwagę Izabela Jakubczak-Rak, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

Podkreśla, że ustawodawca przewidział takie sytuacje i dlatego na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 1 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, podmiot leczniczy udostępnia dokumentację medyczną innym podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych.

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SP ZOZ na podstawie wspomnianego przepisu może wystąpić do Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie o udostępnienie dokumentacji medycznej tych pacjentów, którzy zdecydują się korzystać ze świadczeń zdrowotnych we wchodzących w jego skład poradniach, w celu zapewnienia im ciągłości świadczeń zdrowotnych - tłumaczy zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

Wyjaśnijmy, że mogłoby to dotyczyć pacjentów korzystających wcześniej z następujących poradni Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie: diabetologicznej, kardiologicznej, endokrynologicznej, gastroenterologicznej, urologicznej, neurologicznej, otolaryngologicznej, medycyny pracy oraz toksykologicznej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH