Posłanka Lewicy Elżbieta Streker-Dembińska zastąpiła Marka Balickiego na stanowisku wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia. Za odwołaniem Balickiego głosowali posłowie PO, Lewicy i PSL.

Poseł Tadeusz Cymański (PiS) zgłosił podczas obrad komisji wniosek, by wystąpić do marszałka Sejmu z pytaniem o możliwość rozszerzenia prezydium Komisji. Swój wniosek argumentował tym, że poseł Balicki powinien pozostać członkiem prezydium ze wzgledu na swoją fachowość, która obecnie jest bardzo potrzebna ponieważ komisja będzie pracowała nad pakietem ustaw zdrowotnych.

– Czeka nas ciężka praca i każda głowa jest potrzebna – przyznał Cymański.

Propozycja nie zyskała większości, a tym samym zabrakło miejsca w składzie prezydium dla posła Balickiego.

Zmiana w składzie prezydium komisji to realizacja ustaleń politycznych zawartych między klubami parlamentarnymi – informowali przedstawiciele Lewicy.

Marek Balicki po głosowaniu za ewntualnym rozszerzeniem składu prezydium powiedział, że nieprwdą jest, że były uzgodnienia pomiędzy klubami dotyczace jego odwołania. Jego zdaniem, ta sprawa zostala uzgodniona tylko pomiędzy Lewicą i PO. Natomiast kwestia posiadania przez Lewicę swojego przedtawiciela w przydium jest przecież otwarta od czasu rozpadu LID. Zapytał jaka jest prawdziwa przyczyna jego odwołania? Stwierdził, że powodem jest zapewne jego działalność jako posła opozycji.

Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący komisji, komentując odwołanie Balickiego podczas konferencji prasowej powiedział, że „doszło do gorszącej wendetty politycznej“.

– Nie najlepiej się czułem jak posłowie PO rączo podnosili ręce za odwołaniem posła Balickiego – komentował poseł.

Natomiast zdaniem Jolanty Szczypińskiej (PiS) obserwowaliśmy właśnie powstanie nowej koalicji PO,PSL i Lewica.

– Byliśmy zdziwieni, że posłowie nie chcieli rozszerzenia składu prezydium komisji. To ta koalicja będzie teraz decydowala o bezpieczeństwie zdrowotnym obywateli – podkreślała posłanka.

Posłowie SdPl informowali wcześniej, że odwołanie Balickiego jest odwetem za działania, byłego ministra zdrowia, protestującego przeciwko łamaniu regulaminu Sejmu przez PO w pracach nad ustawą o zakładach opieki zdrowotnej.

Posłanka Elżbieta Streker-Dembińska, nowa wiceprzewodnicząca komisji, jak podaje na swojej stronie internetowej, jest magistrem inżynierem elektroenergetykiem. Pracowała m.in. w  Kaliskiej Fabryce Budowy Fortepianów i Pianin, była starostą powiatu konińskiego i przewodniczyła Konwentowi Powiatów Województwa Wielkopolskiego, wybrano ją też na senatora V kadencji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH