Samorząd województwa zachodniopomorskiego planujący przekształcenie w spółki 16 szpitali, dla których jest organem założycielskim, nie ukrywa, że zamierza walczyć o swoje. Na razie wszystko wskazuje na to, że z kwoty 2,7 mld zł zarezerwowanej w ramach planu B, jego placówki nie będą mogły skorzystać. Powód? Przeszły restrukturyzację, są w dobrej kondycji finansowej i nie mają zobowiązań....

Jednym słowem, samorząd i kadra zarządzająca udowodniły swoją zdolność do podejmowania odpowiednich decyzji i do działania, a załogi lecznic - do wysiłku i poświęceń. Dziś nie chcą bezczynnie patrzeć, jak pomoc płynie tam, gdzie przez lata nie zrobiono nic lub bardzo niewiele.

- Po rozmowie, którą odbyłem 25 lutego w Ministerstwie Zdrowia wiadomo tyle, że w ciągu około 50 dni, które zostały na konsultacje planu B, wiele spraw powinno się wyjaśnić - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Marek Hok, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego odpowiadający m. in. za ochronę zdrowia. - Mam nadzieję, że doczekamy się pomocy, na którą zasłużyliśmy, a która byłaby także wyrazem uznania dla tego, co udało nam się osiągnąć.

Chcą przekształceń

W ciągu ostatnich czterech lat kosztem 110 mln zł samorząd województwa doprowadził do restrukturyzacji swoich szpitali. Dziś chce je przekształcić w spółki, m. in. wielosamorządowe, z udziałem nie tylko województwa, ale także miast i gmin. Chodzi o to, aby również inne samorządy wzięły na siebie część odpowiedzialności za zabezpieczenie świadczeń medycznych dla mieszkańców regionu na odpowiednim poziomie. Na realizację tego projektu potrzebne są jednak środki.

- Przekształcenie musi być poprzedzone profesjonalną analizą ekonomiczną, którą powinna wykonać firma zewnętrzna - wyjaśnia Marek Hok. - W przypadku każdego szpitala będzie to kosztowało kilkaset tysięcy złotych. A że lecznic jest 16, łatwo wyobrazić sobie koszty. Do tego dochodzi wycena majątku szpitali, która będzie nie tylko kosztowna, ale przede wszystkim bardzo trudna: nikt tego dotychczas nie robił.

Przekształcane lecznice trzeba będzie dostosować do standardów technicznych i sanitarnych, które wchodzą w życie w 2012 r. Inwestycje rzędu setek milionów złotych są niezbędne także dlatego, że wejście na rynek usług medycznych szpitala-spółki oznacza pojawienie się nowej marki, skutecznie konkurującej z innymi. Lecznica musi zatem oferować odpowiednie standardy hotelowe na oddziałach łóżkowych, a także w diagnostyce i sferze zabiegowej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH