Sejmowa Komisja Zdrowia nie poparła w czwartek (22 października) zwiększenia środków na działalność Biura Rzecznika Praw Pacjenta o 5 mln zł. Taką poprawkę do projektu ustawy budżetowej zaproponował Bolesław Piecha (PiS). Przeciw głosowali posłowie PO.

Komisja zaakceptowała projekt przyszłorocznego budżetu bez poprawek. Na biuro RPP przewidziano 2 mln zł. Według rzecznika praw pacjenta Krystyny Barbary Kozłowskiej, te środki uniemożliwią realizację zadań ustawowych oraz nie pozwolą na utworzenie urzędu. W jej ocenie, na odpowiednie funkcjonowanie biura potrzeba 10 mln zł.

Zdaniem Piechy, brak odpowiedniego finansowania sprawi, że RPP – wbrew temu co zapowiadała PO i rząd – będzie instytucją nieskuteczną.

W ocenie posłów PO, obecna sytuacja finansowa kraju nie pozwala na zwiększenie wydatków na działalność RPP.

Zgodnie z projektem ustawy budżetowej, państwo wyda w 2010 r. na zdrowie 6,2 mld zł. Ze środkami z rezerw będzie to ponad 6,8 mld zł. W 2009 r. na zdrowie planowano wydać 7,3 mld zł.

Pieniądze te umożliwią m.in. sfinansowanie administracji publicznej związanej ze zdrowiem - 52,7 mln zł, obrony narodowej (m.in. gromadzenie rezerw leków i produktów medycznych ) - 11,3 mln zł. Szkolnictwo wyższe otrzyma ponad 1,3 mld zł. Na ochronę zdrowia budżet przewiduje ponad 2 mld zł, w tym ponad 566 mln zł na profilaktykę zdrowotną. Na świadczenie wysokospecjalistyczne przewidziano ponad 302 mln zł.

Zdecydowana większość świadczeń zdrowotnych finansowana jest ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, które trafiają do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH