Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia śledztwa przeciwko prezesowi NFZ Jackowi Paszkiewiczowi o niedopełnienie obowiązku właściwego zwiększenia wyceny świadczeń szpitalnych na 2009 r. - poinformował Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) .

Prokuratura stwierdziła, że nie można zarzucać niedopełnienia obowiązku, skoro nie został on prezcyzyjnie określony w przepisach. Dodatkowo decyzja o finansowaniu świadczeń nie została arbitralnie podjęta przez prezesa NFZ, a rozkłada się na różne organy.

Związek w styczniu br. wystąpił z wnioskiem do prokuratury o sprawdzenie, czy prezes NFZ dopełnił obowiązku właściwego zwiększenia wyceny świadczeń szpitalnych na 2009 r.

- W 2009 r. NFZ obniżył finansowanie, co oznacza, że złamał prawo - mówił wówczas podczas konferencji prasowej Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL. Dodał, że prezes NFZ „wprowadza w błąd opinię publiczną” mówiąc, że finansowanie będzie większe. Zgodnie z dokumentami NFZ, wycena ta powinna wzrosnąć co najmniej o 13 proc., do kwoty 54,24 zł, a tymczasem wzrosła o 6,5 proc. - do 51 zł.

Związek złożył też wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec NFZ, a także wniosek o przeprowadzenie przez NIK kontroli w Funduszu.

- Chcemy, żeby NIK skontrolowała metodologię wyceny świadczeń z uwzględnieniem udziału kosztów pracy personelu medycznego. Naszym zdaniem Fundusz dowolnie wycenia, nie ma tu jakichkolwiek wytycznych czy standardów. NFZ nie zachowywałby się tak, gdyby nie był monopolistą - stwierdził  przewodniczący OZZL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH