Neumann: pomoc dla CZD - po przedstawieniu programu naprawczego

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział w piątek (7 września) w Gdańsku, że resort jest gotowy pomóc finansowo Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - ale pod warunkiem, że kierownictwo tej placówki przedstawi do 21 września skorygowany program naprawczy szpitala. Neumann wyjaśnił, że kredytu finansującego program naprawczy będzie mógł udzielić Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie Janusz Książyk wysłał list do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ, w którym zaapelował o pomoc finansową dla Instytutu. Dług CZD to około 200 mln zł. "Doszło do sytuacji, że pracownicy po raz pierwszy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem" - poinformował w czwartek (6 września) rzecznik CZD Paweł Trzciński. Wyjaśnił, że przyczyną tej sytuacji jest głównie zbyt niska wycena procedur.

- Pan dyrektor wyszedł z założenia, że na kilka dni przed swoim wyjazdem zagranicznym napisze dość płaczliwy w tonie list, co dla mnie jest rzeczą dość dziwną, bo rozmowy trwają na bieżąco i nie widzę najmniejszego powodu, żeby takie kroki podejmować - ocenił Neumann.

Przypomniał, że 24 sierpnia na spotkaniu w resorcie zdrowia dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka zaprezentował plan restrukturyzacji placówki; program ten jednak nie został zaakceptowany i szef  placówki został zobowiązany do korekty tych rozwiązań do 21 września.

Zdaniem Neumanna Centrum Zdrowia Dziecka jest w ostatnich latach źle zarządzane. - Nie będziemy dla jednego szpitala co roku zwiększać wyceny procedur, kiedy ten szpital nie próbuje sam znaleźć u siebie oszczędności w kosztach, a te możliwości oszczędności widać gołym okiem. I tego oczekujemy od menadżera. Jesteśmy przekonani, że damy radę ten szpital uzdrowić finansowo - dodał wiceminister zdrowia.

Neumann zapewnił jednocześnie, że obecna sytuacja w żaden sposób nie zagraża leczeniu pacjentów. "Nie pozwolimy na żaden przestój i ryzyko w leczeniu dzieci" - zapewnił.

Rzecznik CZD Paweł Trzciński wyjaśniał w czwartek (6 września), że Centrum ma też wiele nadwykonań, za które NFZ nie płaci. - W ostatnim czasie mamy nadwykonania na kwotę 12 mln zł, a NFZ zapowiedział, że zapłaci tylko 4 mln zł - wyjaśnił.

Rzeczniczka mazowieckiego oddziału NFZ Wanda Pawłowicz poinformowała, że szpital ma obecnie kontrakt w wysokości 200 mln zł. Dodała, że placówka ma zarówno nadwykonania, jak niewykonania. "W przyszłym tygodniu wypłacimy im 4,6 mln zł za nadwykonania. Uzgodniliśmy to z dyrektorem CZD - powiedziała.

W tym roku szpital obchodzi swoje 35-lecie. Na 15 września planowane są uroczyste obchody jubileuszu. Rocznie w CZD hospitalizowanych jest ponad 30 tys. pacjentów. Udzielanych jest blisko 170 tys. specjalistycznych porad.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH