Neonatolodzy alarmują: będzie mniej pieniędzy na opiekę nad noworodkami

Małopolski konsultant do spraw neonatologii protestuje przeciwko decyzji prezes NFZ z 9 grudnia, zmieniającej zasady finansowania opieki nad noworodkami. - Będziemy protestować, jesteśmy przerażeni - powiedział w poniedziałek (30 grudnia) w RMF FM profesor Ryszard Lauterbach.

Jak wyliczył profesor Lauterbach, małopolski konsultant do spraw neonatologii - zgodnie z zarządzeniem prezes NFZ z 9 grudnia - zlikwidowane zostały: monitorowanie systemowego ciśnienia tętniczego, monitorowanie podstawowych funkcji życiowych, monitorowanie elektrokardiograficzne, gazometria krwi tętniczej, gazometria mieszanej krwi żylnej, obserwacja noworodka w inkubatorze i fototerapia noworodka.

”Powyższe zmiany spowodują, iż noworodki urodzone przedwcześnie oraz noworodki donoszone obserwowane i diagnozowane z powodu zaburzeń adaptacyjnych, a nawet leczone z powodu żółtaczki będą rozliczane według grupy N20, czyli jako dzieci zupełnie zdrowe, nie wymagające żadnej opieki neonatologicznej” - napisał prof. Lauterbach w liście przesłanym do szefowej małopolskiego NFZ (i do wiadomości Ministerstwa Zdrowia).

W dalszej części listu stwierdził, że trudno uważać za zdrowe takie dziecko, które wymaga leczenia żółtaczki czy oznaczenia gazometrii krwi. ”To ostatnie badanie jest podstawowym badaniem biochemicznym, często wykonywanym kilkukrotnie w ciągu doby. Co więcej, zaangażowanie personelu w proces monitorowania funkcji życiowych czy obserwacja dziecka w inkubatorze, do którego nie wkłada się zdrowego noworodka bez wskazania lekarskiego, nie będą finansowane przez NFZ” - stwierdził profesor.

”Fototerapia jest najważniejszą metodą leczenia żółtaczki noworodkowej, brak jej finansowania może prowadzić w prostej linii do gwałtownego wzrostu ryzyka żółtaczki jąder podkorowych i uszkodzenia mózgu” - przestrzegł małopolski konsultant do spraw neonatologii. 

W rozmowie z RMF FM wyjaśnił, że ”fototerapia to podstawowa, w sumie niedroga i nieinwazyjna procedura; jest najważniejszą metodą leczenia żółtaczki noworodkowej”.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH