Nasze szpitale - jak jest dzisiaj, co będzie jutro

- Do 22 października do resortu wpłynęły 32 wnioski dotyczące przekształceń szpitali ze względu na warunki jakie narzuca ustawa. To mniej niż się spodziewaliśmy, bo zakładaliśmy, że tych wniosków będzie około 50 - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Neumann podczas IX Forum Rynku Zdrowia, zwracając jednocześnie uwagę, że ustawa o działalności leczniczej wyzwoliła w samorządach duże poczucie odpowiedzialności za los szpitali.

Sesja tematyczna "Obecna sytuacja i przyszłość polskich szpitali" będąca w programie IX Forum Rynku Zdrowia (22-23 października) wzbudziła duże zainteresowanie, gdyż dotyczyła zarówno najbardziej aktualnych problemów, jak i projektowanych zmian.

Te najbardziej gorące tematy to np. aneksowanie umów. Jak mówiła Wiesława Kłos, zastępca prezesa ds. finansowych NFZ, forma aneksowania umów jest bardziej bezpieczna.

- Wejście nowych świadczeniodawców na rynek medyczny oznaczałoby, że działające na nim dotychczasowe podmioty musiałyby podzielić się swoimi kontraktami, a środki finansowe na przyszły rok są na poziomie aktualnego planu finansowego NFZ - tłumaczyła powody decyzji odsunięciu w czasie kontraktowania.

- Gdyby nam przyszło kontraktować wszystkie umowy, które kończą się z dniem 31 grudnia, to w skali całego Funduszu byłaby to największa ilość kontraktów z jaką do tej pory zmierzył się NFZ - mówiła Wiesława Kłos.

Marszałek przekształca
Goście sesji wiele miejsca poświęcili przekształceniom szpitali wynikającym z ustawy o działalności leczniczej.

Mówiła o tym m.in. Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. Radni sejmiku przyjęli uchwałę kierunkową w tej sprawie, nie decydując się jednak na dokument z listą placówek przeznaczonych do przekształcenia w spółki.

- Sztywne zapisy z listą szpitali do przekształceń nie miały sensu z uwagi na dynamicznie zmieniającą się sytuację zewnętrzną - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że placówki, które już zostały przekształcone, były dobrze przygotowane do tego procesu.

- W tej chwili mamy w województwie 7 przekształconych szpitali, w październiku dołączą jeszcze dwa. W tym roku przymierzymy się do jeszcze jednej spółki. Liczę, że wtedy będzie ich 10 - poinformowała wicemarszałek województwa będącego liderem pod względem skali przekształceń szpitali.

Szpitale z misją
Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwrócił uwagę na specyfikę szpitali klinicznych. - Szpitale uniwersyteckie mają trzy misje: nauczanie, rozwijanie wysokospecjalistycznej medycyny i leczenie pacjentów, których nie da się leczyć gdzie indziej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH